Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY RUSYA’YA RESMİ BİR ZİYARETTE BULUNDU 15 Kasım 2012

 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY

RUSYA’YA RESMİ BİR ZİYARETTE BULUNDU

·         Bakan Günay “Rus Türk İlişkilerinde Turizm” başlıklı konferansta konuştu.

·         Günay’a Rusya’dan ikinci kez “Fahri Profesörlük”  unvanı verildi.

·         Dünya Kültür ve Sanat Üniversiteleri Sempozyumu Türkiye’de Düzenlenecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nde Türk-Rus Kültür Merkezi'nin katkıları ile düzenlenen "Rus-Türk İlişkilerinde Turizm" adlı konferansa katılmak üzere Moskova’ya giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay konferansta yaptığı konuşmada "Turizmin esas önemli yönü barışa yaptığı katkıdır. İnsanlar birbirleri ile tanışıyor. Kültürler kaynaşıyor. 21. yüzyılda en çok barışa ihtiyacımız var. Barışın kurucusu sektör olarak turizmin diğer sektörlerden çok daha fazla önem taşıdığını düşünüyorum." dedi.


Hedef 10 milyon Rus turist

Türkiye-Rusya arasında turizm ilişkilerinin vizelerin kaldırılmasının ardından daha bir ivme kazandığına işaret eden Bakan Günay, "2012'nin ilk 6 ayında Rusya'yı ziyaret eden vatandaşlarımızın sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artmış durumda. Turizm amaçlı seyahatler ise yüzde 46 artmış. Bu güzel bir gelişme. Rusya tarihi ve doğal güzellikleri açısından sadece görülmeye değer bir ülke değil, mutlaka görülmesi gereken bir ülke…" dedi.

Türkiye’nin dünyanın 6. Avrupa’nın ise 4. büyük turizm merkezi olduğuna işaret eden Bakan Günay, “En büyük yol arkadaşlarımızdan birisi de Rusya Federasyonu. Şu an 3,5 milyon Rus ziyaretçi ağırlıyoruz, bu sayının uzun vadede 10 milyon gibi bir rakama ulaşmasını hayal ediyoruz. Bunun için gelen misafirlerimizin ülkemizde güvenli bir şekilde dolaşması, uygun fiyatlarla yüksek kalitede hizmet alması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” şeklinde konuştu. 

Radkov: “Rus turist Türkiye’de gördüğü kaliteyi Rusya’da arıyor”

Konferansta yaptığı konuşmada Türkiye'nin Rus turizm kültürünün oluşmasında önemli bir rol oynadığına değinen Rusya Federal Başkanı Radkov, "Turistlerimiz Türkiye'de yüksek hizmet ve servis kalitesiyle karşılaşıyor. Rus turist memleketine geri döndüğünde Türkiye'de gördüğü kaliteyi Rusya'daki turizm tesislerinde arıyor ve talep ediyor. Böylece Rusya turizminin gelişmesine ivme kazandırıyor. İki ülke arasında vize rejiminin kaldırılmasının aynı zamanda ülkemize gelen Türk turist sayısına olumlu yansımasını arzu ediyoruz. Geçen yıl ülkemize yaklaşık 240 bin Türk turist geldi. İnanıyorum ki Rusya'da Türk turistlerin ilgisini çekecek çok sayıda bölge, eser ve yapıtlar var" diyerek Türk turistleri Rusya'ya davet etti.

Bakan Günay’a “Fahri Profesörlük” unvanı

Bakan Günay konferansın ardından Moskova Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi’ne geçti. Burada üniversitenin öğrenci korosu tarafından çalınan müzikler eşliğinde karşılanan Günay konuşmasına Rusça "Uvajami kallegi, dobri utra" (Saygıdeğer meslektaşlar, hayırlı sabahlar) diyerek başlayınca katılımcılardan büyük alkış aldı.

Günay’a üniversite tarafından Rusya ile kültürel ilişkilerin gelişmesine sağladığı katkılardan ötürü Fahri Profesörlük unvanı verildi. Rektöre, akademisyenlere ve öğrencilere gösterdikleri sıcak ilgiden ötürü teşekkür eden Günay, Rusya’nın önemli bir üniversitesinden böylesine prestijli bir unvan aldığı için büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

Bakan Günay daha önce Saint Petersburg Devlet Hizmet ve Ekonomi Üniversitesi tarafından, Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel ilişkileri ve turizmi artırmaya yönelik başarılarını takdiren “Fahri Doktor” unvanı ile onurlandırılmıştı.

“Dünya Kültür ve Sanat Üniversiteleri Sempozyumu” Türkiye’de düzenlenecek

Bakan Günay ziyaretinde, Rusya Federasyonu Kültür Bakan Yardımcısı Grigori Ivliyev ve Üniversite Rektörü ile Nisan ayında Türkiye’de düzenlenmesi planlanan “Dünya Kültür ve Sanat Üniversiteleri Sempozyumu” ile ilgili detayları da görüştü. Günay Rusya ile turizm alanında süren olumlu ilişkilerin kültüre de yansımasını çok önemsediklerini, düzenlenecek olan sempozyumun da bu açıdan büyük önem taşıdığını belirtti.

Daha önce Vietnam, Tacikistan, Kore ve Fransa’da düzenlenen sempozyumda 7 farklı oturum ve yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bakanlığımızdan bildirilen Basın Metni halkımıza önemle duyurulur.(15.11.2012)

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü