Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Karaman Taşkale Halıları ile Büyükçekmece'de..

Büyükçekmece Festivali Uluslararası El Sanatları Atölye Bayramı'nda 
24 Temmuz - 3 Ağustos Kültürpark-Büyükçekmece ‘de gerçekleştirilecek elsanatları fuarında Taşkale halılarımızı tanıtacağız,Taşkale muhtarımız Hasan Karaca ve Beyhan hanıma, ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.Beyhan hanım halılarımızı orada hem dokuyarak hem anlatarak festival de tanıtacak.
Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KARAMAN TAŞKALE HALISI
Taşkale, Karaman'dan elli kilometre uzaklıkta. Geçmişi, milattan sonra 
2. yüzyıla kadar uzanıyor. 
Bir yandan çağın getirdiği yenilikleri yaşarken, diğer yandan geleneklerine ve geçmişine bağlı kalmayı başarmış. Evleri, tahıl ambarları ve mağaralarıyla ünlü bir ilçe Taşkale. 
Karaman koyunundan elde edilen yün kasabada köklü ve yaygın olan Kızıllar
Halısının üretiminde hammadde olarak değer bulur. Kasabada faal olan 20 halı tezgahı
bulunmaktadır. Ancak geleneksel sarı ve kırmızı renklerin hakim olduğu ve dünyada tek ters ilmekle dokunan Taşkale Halısı unutulmaya yüz tutmuş değerlerimiz arasındadır.
Kasabada Kızıllar Halısı adıyla 40'ın üzerinde geleneksel motif kullanılmaktadır.
Halı dışında halı, yastık, terk heybesi, halı çanta, seccade gibi hediyelik ve turisttik amaçlı dokumalarda yapılan 650 dolayında halı tezgahı bulunmakta iken bugün sayı 20 civarına kadar inmiştir. Taşkale Halısında sarı ve kırmızı renkler hakimdir. Halılarda genellikle kök boya kullanılmaktadır. Taşkale Halılarında; Enbelli, Mihraplı, Kiliseli, Tepsi Göbekli, Çavuş Göbekli, Post Motifli, Gölük Sulu, Tek Göbekli, Atgöyneği, Kuşlu, Çöp Sulu, Dalak Göbekli, Küsen Göbekli, Mangal Göbekli v.b. motifler kullanılmaktadır.

T1.jpg

T5.5.jpg

T4.4.jpg

T3.3.jpg

.t2.2.jpg