Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

I. Uluslarası Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Etkinlikleri Başlıyor 17 Eylül 2010

 

src=http://www.karamankulturturizm.gov.tr/kulturMd/image/logo.gif 

          Denizi, kumu ve Güneşi olmayan ilimizde alternatif bir Turizm çeşidi olarak Yamaç Paraşütü etkinlikleri konusunda Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak  yaklaşık iki yıldır çalışmalar yürütülmektedir. Yapılan çalışmalarda ve onlarca test uçuşunda Uluslararası düzeyde başarılı olan yabancı ve yerli pilotlar Karadağın Dünyada ve Türkiye'de bu spor dalı için önemli bir merkez olabileceğini belirtmişlerdir. Bu bağlamda Karadağ'a İl Özel idaresi ve Valiliğimiz işbirliğiyle iki adet pist yapılmıştır. Hedeflerimiz on yıl içerisinde Karadağı Dünyada Yamaç paraşütü merkezi  haline getirmektir.
          Karadağ tarih boyunca birçok medeniyete beşiklik yapmış,içerisinde birçok taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını, yaban hayatı (yılkı atları ve yaban keçileri) ve doğal güzellikleri barındıran sönmüş bir yanardağdır. Efsaneleri bol olan ve dümdüz Karaman ovasından yükselen bu dağımızın zenginliklerini bütün Dünya'ya yine bu spor vasıtasıyla duyurmaya ve Dünya Turizmine açmayı hedeflemekteyiz.. Bu amaçla hazırlanan I.Uluslararası Karadağ Yamaç Paraşütü etkinlikleri –20––22 Haziran 2010 tarihleri arasında Karadağ Uçuş pistinden gerçekleştirilmiştir.

         Haziran ayında yapmış olduğumuz I. Uluslarası yamaç Paraşütü etkinliklerimiz bizi oldukça umutlandırmıştır. İlk senemizde iki Türkiye rekorunu birden kırmamız hem bölgemiz hem de ülkemiz adına sevindirici bir gelişmedir.
         “Kuş uçuşu 262 km uçan Fransız pilotun yanı sıra yine XCTurkey organizasyon görevlilerinden Alman pilot Burkhard Martens'in aynı gün 220 km uçması Karaman'ın Türkiye'nin en iyi yamaç paraşütü merkezi olduğunu,  bu rekorlar  ile bunun ispatlandığını bundan böyle gerek Türkiye'den gerekse Dünya'nın hemen her ülkesinden yamaç paraşütü ve delta kanat sporcularının bölgeye akın edeceklerini ve bizde Karaman Valiliği olarak bu sporcularımıza gereken ev sahipliğini en güzel bir şekilde yapacağımızı beyan ederim.

20- 26 Eylül tarihleri arasında yapacağımız I. Uluslararası Yamaç paraşütü Dünya kupasında ise ilimizden Avrupa rekorunun kırılmasını beklemekteyiz.

Yarışmalara katılan bütün yerli ve Yabancı pilotlarımıza şimdiden başarılar diler,

İlimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni eder ve 21 Eylül 2010 Salı günü saat 10:30 da Kent meydanında I. Uluslarası Dünya kupasının açılış merasim törenlerine bütün Karaman Halkını bekleriz.


Not:  Hava şartlarının elverişsiz olması durumunda aynı saat ve tarihde açılış etkinliklerimiz Pirireis Kültür Merkezinde olacaktır. Önemle duyurulur.


KARAMAN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ