Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TÜRKİYE OKUYOR KAPMANYASINDA KÜTÜPHANELERİMİZDE EN ÇOK KİTAP OKUYANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ 15 Haziran 2011

 TÜRKİYE OKUYOR KAPMANYASINDA KÜTÜPHANELERİMİZDE EN ÇOK KİTAP OKUYANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ   15 Haziran 2011

                                                          
Valimiz Süleyman Kahraman, Türkiye Okuyor kampanyası çerçevesinde ilimiz kütüphanelerinde en çok kitap okuyanlara düzenlenen törenle ödüllendirdi.

15 Haziran 2011 Çarşamba günü saat 15.00’de Kayserilioğlu Halk Kütüphanesinde düzenlenen ödül törenine Valimiz  Süleyman Kahraman, Vali Yardımcımız Yılmaz Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Cengiz Orta ve vatandaşlar katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Cengiz Orta yaptığı konuşmada Kampanya hakkında kısa bir bilgi verirken; “20 Mayıs 2011 tarihinde Karaman valiliği olarak Türkiye okuyor, Karaman okuyor projesi Sn. Valimizin talimatlarıyla başladı. Bu projede 12 tane proje açıklanmıştı. Karaman okuyor projesinde bunlardan bir tanesi olan kütüphanelerimizden en fazla en fazla kitap alan okuyucularımızın ödüllendirileceği ayın okuyucusu projesini bugün burada Mayıs ayında en fazla kitap okuyan kütüphane okuyucularımıza Ayrancı İl Halk Kütüphanesi, Kâzımkarabekir İlçe Halk Kütüphanemiz, İl Merkezimizde bulunan Halk Kütüphanesi, Kayserilioğlu ve Altınay Kütüphanesinde Mayıs içinde en fazla kitap alan okuyucumuz burada Sn. Valimiz tarafından ödüllendirilecektir. Bu projenin amaçları topluma okuyan, anlayan ve yazan bireyler kazandırmak, öğrencilerin okul ders başarılarına katkıda bulunmak, topluma edilgen değil, etkin bireyler kazandırmak, okuma yazmanın işlevsel bir beceri olarak öğretilmesi ve okuma alışkanlığını bütün kuşaklara aktarılmasını amaçlamaktadır” dedi.

Valimiz Süleyman Kahraman ise kitap okumanın öneminden bahsettiği konuşmasında; “İnsanoğlu yüzyıllar boyunca şuurunu ve idrakini kitaplarla temellendirmiştir. Okumak hayata şahit olmaktır ve kitap medeniyetin, İnsanın şahididir.  Okuduğumuz her satır, bize zamanı anlatır ve gönlümüze renkli ve zengin ufuklar açar. Kitaplar bizlere ötelerin ötesini müjdeler… Mutluyuz ve umutluyuz; çünkü Türkiye okuyor, çünkü Karaman okuyor.  Cumhurbaşkanımızın eşleri Sayın Hayrunnisa GÜL Hanımefendi’nin öncülüğünde başlatılan “Türkiye Okuyor” kampanyası asıl değerini de niyetinde taşıyor. Çünkü bu kampanyanın temel hedefi, sadece bugünü inşa etmek değil, yarınları da hayal edebilmektir. Böylesine kutlu bir niyetle başlatılan kampanya için başta Cumhurbaşkanımızın eşleri Sayın Hayrunnisa GÜL Hanımefendi olmak üzere, kampanyada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Kitaba değer verelim, kitapların değerini bilelim ve kitapların hakkını teslim edelim.  Bugün burada Ayrancı’dan, Kâzımkarabekir’den ve Karaman’dan kitabın hakkını teslim eden okurlarla birlikteyiz. Sözlerimin başında söylediğim kitaba değer veren, kitabın hakkını teslim eden siz değerli okurlarla birlikte olmaktan sevinç duyduğumu tekrar eder, hepinizi en içten duygularla kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Mayıs ayı içerisinde ayın okuyucusu projesi kapsamında ilimiz genelinde en çok kitap okuyanlar tespit edilerek düzenlen programda Valimiz Süleyman Kahraman tarafından belgeleri ve ödülleri verildi.

Mayıs ayı içerisinde en çok kitap okuyarak ayın okuyucusu seçilenler

Karamanoğlu Mehmetbey İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü
Ayça Bilge Yemiş-65 Kitap
Mukaddes Karaman-39 Kitap

Kayserilioğlu Halk Kütüphanesi
Abdullah Sarıkır-66 Kitap

Ahmet Altınay Çocuk Kütüphanesi
Hatice Hilal Erdeo-155 Kitap

Kâzımkarabekir İlçe Halk Kütüphanesi
Emirhan Yusuf Kamış-55 Kitap

Ayrancı İlçe Halk Kütüphanesi
Cennet Ertaşoğlu-52 Kitap