Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KARAMAN OKUYOR KAMPANYASI " Kahvehaneden Kıraathaneye" 16 Eylül 2011


 
                                                                        

 

   “Türkiye Okuyor” kampanyası çerçevesinde; öğrencilere, kamu çalışanlarına, vatandaşlarımıza okumanın önemini kavratmak, kitap okumayı yaygınlaştırmak ve okumayı sevdirmek amacıyla Karaman Valiliğince başlatılan “Karaman Okuyor” kapsamında Ağustos ayında kamu çalışanlarından ve esnaftan en çok kitap okuyanlar, 15 Eylül 2011 Perşembe günü Süleyman KARABAŞ’a ait kıraathanede düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Törene Vali KAHRAMAN’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Yılmaz ŞİMŞEK, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hulusi ÖZTÜRK, Esnaf Odaları Başkanı Ahmet YENİLMEZ,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdülkerim ÇÖMÇE, vatandaşlarımız ve basın mensupları katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, projede en çok kitap okuyan kamu çalışanlarının ve en çok kitap okunan işletme sahiplerinin ödüllendirileceğini belirterek: “Türkiye Okuyor-Karaman Okuyor projesi kapsamında her ay bir program gerçekleştirdik. Sayn Valimizin desteği ve Vali Yardımcımız Yılmaz ŞİMŞEK bey’i hassas ve koordineli çalışmalarıyla 12 ana proje oluşturduk. Bugün burada kahvehaneden-kıraathaneye projemizin başlangıcını yapıyoruz. Projemizin konusu şehir merkezinde bulunan kasaba ve köylerde sıklıkla görülen kahvehanelerin kitapla donatılmasını, bu yerlere günlük gazete ulaşmasını kapsamaktadır. Ayrıca projede sistematik olarak kahvehanelere kitap götürülmesini, en güzel kitaplığı olan kahvehanelerin sahiplerine ödül verilmesi, bu kahvehanelerde sanat etkinliklerin periyodik olarak düzenlemesi de yer almaktadır.  Sayın valim, destek ve katkılarınız ile bu çalışmalarımız büyük bir özveri ile devam edecektir. İl yürütme kurulu olarak özveri ile görevimizi yerine getirerek, bütün Türkiye’nin Sayın Cumhurbaşkanımızın projesine sahip çıkmanın ve bu konuda çoban ateşi olmanın sözünü veriyoruz.”dedi.

Vali Yardımcısı Yılmaz ŞİMŞEK ise konuşmasında kitap ve toplum ilişkisine yer vererek: “Bilgili toplumlar tarihin her döneminde, her zaman bir adım öndedir. Bir adım önde olmanın yolu da okumaktan geçiyor. Bu proje bu anlamda önemli bir yere sahiptir ve emeği geçenleri, ayrıca işletme sahibimiz Süleyman Karabaş’ı tebrik ediyorum.”dedi.

Ödül törenine katılan Valimiz Sn.Süleyman KAHRAMAN ise konuşmasında okumanın medeniyetin inşasındaki rolüne değinerek: “Dünyada birçok medeniyetin çöküşe geçtiği bir zamanda yaşıyoruz. Farklı coğrafyalarda yaşanan savaşlar, krizler ve kıtlıklar da bunun bir tezahürüdür.  Modern insan her şeye hükmetmek, her şeye efendi olmak istiyor; ama insan tek bir şeyi unutuyor. Kendinin efendisi olmayı… Yunus’un ifadesiyle  “kendini bilmeyi”!  İşte tam bu noktada okumak büyük bir önem kazanıyor; çünkü okumak, insanın kendini uyandırması, tarihine giden yolu bulması, kendi kendinin elinden tutmasıdır.  Her insan dünyada bir şekilde var olabilir; ama her insan medeniyetin inşasında rol alamaz. Medeniyeti bilen insanlar, okuyan insanlar inşa edebilir. Oysa bugün insanlığın en önemli ihtiyacı,  bu rolü üstlenebilecek, dünyanın dertlerine deva olabilecek bireylerin eksikliğidir.  Bizler okuyan bir ecdadın torunlarıyız ve bizler ecdadımıza yakışan bir anlayışla, bugün de dünyanın tüm dertlerine deva olma yolunda ilerliyoruz. Bugün burada düzenlediğimiz bu anlamlı töreni, bu yolda bir adım kabul ediyor ve bu açıdan sevindirici buluyorum. Bizim toplumumuzda Osmanlıdan bugüne kahvehanelerin büyük bir önemi vardır…  Zaman zaman bu mekânlar,  aile hayatını olumsuz etkileyen, vakit öldürülen yerler olarak kullanılmıştır ve maalesef kullanılmaktadır. Merhum Mehmet Akif ERSOY da  Mahalle Kahvesi şiirinde bu durumu eleştirir. Oysa kahvehaneler sadece yarenlik edilen yerler olmamalı.  Kahvehaneler farklı zümrelerden ve değişik kültür seviyesinden insanların bir araya geldiği  kültürel bir birikim ortamı, bir sosyalleşme mekânı, bir okuma ortamı da olabilir ve olmalıdır. Bugün burada düzenlediğimiz bu tören beni gerçekten sevindirdi. Sizler sadece kendi aranızda yarenlik etmediniz. Kitaplarla da dost oldunuz. Bu durum, kahvehanelerimizin bir kimlik kazanması adına anlamlı bir adım diye düşünüyorum. Dilerim ki herkes kitaplarla dost olsun ve sizlerin de kitaplarla kurduğunuz dostluk daim olsun.”dedi.

Yapılan törende İşletme Sahibi Süleyman Karabaş’a, ödülünü ve belgesini Vali KAHRAMAN verdi. Törende ayrıca Özel Başarı İlköğretim Okulu 8.sınıf öğrencisi Sıla Öztürk, ağustos ayında Karaman İl Halk Kütüphanesi’nden çok kitap alan ve okuyan Eren Çam, Ahmet Altunay Çocuk Kütüphanesi’nden ağustos ayında en çok kitap alan ve okuyan İlyas Küçüker ödül ve belge aldılar.  Defterdarlıkta veri hazırlama kontrol işletmeni olarak çalışan Murat Bozkurt, Sanayi Ticaret İl Müdürlüğünde memur olan Hüseyin Kolsuz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde memur olan Fatih Ayaz ise törende, Karaman Okuyor projesi kapsamında en çok kitap okuyan kamu çalışanları olarak ödüllendirildi.  

Vali KAHRAMAN ödül töreninden sonra, Yeni Toki Konutlarındaki alışveriş merkezinde bulunan esnafları ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti.