Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KARAMAN TANITIM PORTALI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI. 26 Eylül 2011

 KARAMAN TANITIM PORTALI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI.   26 Eylül 2011

    
                                                                     
             

      BASIN BÜLTENİ

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan, Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen TR52-10-SOSYAL01-676 nolu“Karaman Tanıtım Portalı” projesi, adından da anlaşılacağı üzere Karaman’ın yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasına yönelik olarak kalıcı ve sürdürülebilir bir dizi faaliyetin gerçekleştirilmesini kapsamaktadır.

Karaman birçok medeniyetin izlerini taşıyan, tarih boyunca önemli bir geçiş noktası ve yerleşim yeri olmuş bir ilimizdir. Sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin yanı sıra coğrafi olarak da İç Anadolu’nun geniş düzlüklerinden Toroslar’a uzanan birbirinden değişik doğal güzelliklere sahiptir. Binlerce yıllık yerleşim yerlerinin bulunduğu höyükleri, Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait önemli ören yerlerini, İslamiyet’e ait birbirinden güzel mimari eserleri, yamaç paraşütü ve trekking gibi alternatif doğa sporlarının yapılabileceği mekanları, mağaraları bulabilmek mümkündür Karaman’da.

Karaman Tanıtım Portalı projesinin genel amacı, yaklaşık 10000 yıllık tarihi ile önemli bir yerleşim bölgesi olan Karaman’ı yurtiçi ve yurt dışında tanıtmak, gizli kalmış alternatif turizm potansiyelini ortaya çıkararak bölgenin gelişmesine yönelik yeni iş alanlarının oluşmasına ve bu sayede sosyo-ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaktır. Projenin özel amaçları ise, Karaman’ı bir açık hava müzesi olarak alıp, Karaman’da mağara turizmi, yayla turizmi, doğa sporları turizmi, kültür ve inanç turizmi ile ilgili potansiyeli ortaya çıkarmaya yönelik olarak Karaman Tanıtım Portalı’nı oluşturmak ve Karaman halkını turizm amaçlı hediyelik eşya, yöresel ürünler ve yöresel el sanatlarının üretimi konusunda bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapmaktır.

Karaman Tanıtım Portalı projesi kapsamında, Karaman büyük bir açık hava müzesi gibi ele alınarak doğal, kültürel ve tarihi değerlerini içeren, dört farklı dilde 360° sanal tur ile mekanların hikayelerinin anlatıldığı, ziyaretçilerin ilgi alanlarına göre farklı rotaları seçebileceği detaylı bir web sitesi oluşturulacaktır. Bu sayede Karaman’a yurt içi ve yurt dışında yaşayan insanların ilgisinin çekilmesi, saklı turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.

Turizm sosyo-ekonomik kalkınmada önemli bir yer tutmaktadır. Turizmin gelişmesi ile turizme yönelik hizmet sektörleri de gelişecektir. Turizme yönelik hediyelik eşya, yöresel ürünler ve el sanatları üretimi, bölgede hem ekonomik hem de sosyal kalkınmaya önemli katkı sağlayacaktır. Bu nedenle proje kapsamında bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının ve halkın bu konuda bilinçlendirilmesi de önem taşımaktadır.

Karaman Tanıtım Portalı projesinde, Karaman İl Özel İdaresi ve Karaman Kültür Sanat ve Turizm Derneği proje ortağı olarak, Karaman Valiliği ise iştirakçi kurum olarak Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne destek vermektedirler. Halkımıza önemle duyurulur.26.09.2011

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ