Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TÜRK TURİZMİ ULUSLARARASI ARENADA ÖDÜLE DOYMUYOR 12 Ekim 2012

 

src=http://www.karamankulturturizm.gov.tr/kulturMd/image/logo.gif

BASIN BİLDİRİSİ

TÜRK TURİZMİ ULUSLARARASI ARENADA ÖDÜLE DOYMUYOR

-         Kültür Bakanlığı Avrupanın En İyisi

-         İzmir ikinci kez “Avrupanın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü aldı

-         Zeugma Mozaik Müzesi “Mükemmellik Ödülü”ne layık görüldü

-         İstanbul “Gidilmesi Gereken Merkez” klasmanında birinci

-        

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, özel sektörle işbirliği içinde çalışması, sektörel kaliteyi tam ve uygun zamanlı artırması, hedeflerine ilerlerken sınır ve engel tanımaması Türkiye’yi turizm endüstrisinde zirveye taşıdı.

“World Travel Awards” (Dünya Seyahat Ödülleri), TripAdvisor The Certificate of Excellence (Mükemmellik Ödülü)” ve “Food and Travel Magazine Reader Awards” (Food and Travel Dergisi Okuyucu Ödülleri) gibi dünya çapında “saygınlık” ve “kalite” anlamına gelen turizm ödülleri bu yıl Türkiye’nin oldu.

"Turizm Oscarları" olarak da kabul edilen World Travel Awards 2012 Avrupa Ödüllerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı “Avrupa’nın En İyi Turizm Kuruluşu” ödülüne layık görülürkenİzmir de Amsterdam, Atina, Cannes, Kopenhag, Dubrovnik, Lizbon, Oslo, Reykavik, St. Petersburg ve Venedik gibi güçlü rakiplerin arasından sıyrılarak “Avrupa’nın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü aldı.

Uluslararası turizm sektörünün en saygın seyahat ödüllerinden sayılan World Travel Awards 2012’den Türkiye’ye toplam 15 ödül geldi.

Göğsümüzü kabartan bir diğer ödülü de Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi aldı. Dünyanın önde gelen seyahat sitelerinden Tripadvisor’da ziyaretçilerin oylarıyla Zeugma Mozaik Müzesi 2012'nin "mükemmellik" ödülüne layık görüldü.

Müze daha önce de Ekonomist Dergisi tarafından ''Türkiye'nin En Başarılı Turizm Yatırımları'' araştırması ''Kültür Turizm Girişimleri'' kategorisinde 2011 ve 2012 yıllarında üst üste iki kez birinci olmuştu.

Ödül yağmuru İngiltere’nin ünlü aylık seyahat kültürü dergisi Food and Travel’ın düzenlediği Food and Travel Magazine Reader Awards 2012’de “Destination of the Year (gidilmesi gereken merkez)” klasmanında İstanbul’un birinciliğiyle devam etti. Rakipleri arasında New York, Stockholm ve Hong Kong gibi önemli gezgin duraklarının bulunduğu İstanbul’un birinciliği dergide “dünyada ayakları iki kıtaya basan tek şehir, günümüz gezgini için de her zaman popüler olan, her yıl 8 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan Avrupa'nın en büyük “mola-şehir”lerinden biri olarak kabul edilen İstanbul” ifadesiyle duyuruldu.

ÖDÜLLERE İLİŞKİN BİLGİ NOTU:

1) Dünya Seyahat Ödülleri, büyük medya kuruluşları ve küresel markaların işbirliğiyle yürütülen ve ödüllerle aynı ismi taşıyan tamamen bağımsız bir kuruluş tarafından veriliyor. Ödüller için adaylar turizm endüstrisi uzmanlarından oluşan bir panel tarafından belirleniyor ve internet üzerinden oylama yapılıyor.

Turizm endüstrisinin tüm sektörlerinde başarıyı teşvik amacıyla ilk kez 1993 yılında verilen ödüller, zamanla dünya çapında bir saygınlık kazandı ve bu ödülleri kazananların kalitesi herkes tarafından kabul gördü.

Kuruluşun küresel medya destekleyicileri arasında yer alan isimler arasında; International Herald Tribune, CNBC Arabiya, Newsweek, ASTA Network, National Geographic Traveller, Access New York, Travel & Leisure China, Khaleej Times, Trade Arabia, TTN, Trav Talk India, ABTA Magazine, Outlook Traveller, Breaking Travel News, eTurboNews ve Travel Daily News International yer alıyor. Bu küresel medya ağı 1.7 milyon aylık okuyucu ve 90 milyonluk bir TV izleyici erişimine sahip.

2) TripAdvisor Mükemmellik Ödülü, dünyanın en önemli seyahat sitelerinden TripAdvisor  ziyaretçilerinden sürekli olarak yüksek derecelendirme alan işletmelere veriliyor. 5.0 reyting ile Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi en iyiler arasında yerini aldı.

3) Food and Travel, 15 yıldır okuyucularıyla yemek dünyasının ve seyahat merkezlerinin “en”lerini başarıyla buluşturan, alanında “güvenilir kılavuz” nitelemesiyle tanınıyor. Derginin çeşitli kurumlar ve ülkelerden aldığı ödüllerin bazıları şöyle; Yılın Dergisi, Yılın Muhabiri, Yılın Abonelik Dergisi, Yılın Yemek Yazarı Ödülleri ve En Merak Uyandıran Makale Özel Ödülü.

Bakanlığımızdan bildirilen Basın Metni halkımıza önemle duyurulur.(12.10.2012)

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü