Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

2013 Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 21 Kasım 2012

 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı.

Müzecilikten kütüphaneciliğe, sanat kurumlarından sinemaya, kültür varlıklarının korunması, iadeleri ve tanıtımından yeni yapım ve restorasyon çalışmalarına, turizm planlamasından yurt dışı tanıtmaya, seçkin yapıtların yayımından TEDA çalışmalarına kadar geniş bir alanda çeşitlilik gösteren konularda yoğun bir dönemi tamamlamak üzere olduklarını belirten Günay, çalışmaların uluslararası çevreler tarafından da izlendiğini ve uluslararası ödüllerle yansımasını bulduğunu vurguladı.

Uluslararası düzeyde elde edilen başarılardan en önemlisinin yurt dışında bulunan kültür mirasının eşsiz örneklerinin Türkiye'ye iadesini sağlamak olduğunu söyleyen Günay ayrıca Türkiye'nin dünya turizminde 6'ncılığa yükseldiğini ve turizm alanında uluslararası ödül de kazandıklarını anlattı.

Turizm gelirinin resmi rakamlarla açıklanandan daha yüksek olduğunu belirttiklerini anımsatan Günay ''Şimdi 2013'ün başından itibaren TÜİK'le mutabakatımız var, daha önce hesaplamaya katılmayan bazı kalemler de hesaplanacak ve o zaman Türkiye'nin turizm gelirinin daha yüksek rakamlar olduğu görülecek'' diye konuştu.

Türkiye'nin ve Doğu Akdeniz'in en büyük kongre merkezi, Avrupa'nın ilk on kongre merkezi olacak Efes Kongre Merkezi'ni sektörle işbirliği içinde gerçekleştirdiklerini dile getiren Günay şöyle devam etti:

''Ayrıca, Ankara'da 1990'lı yılların ortasından itibaren 'senfoni çukuru' olarak bilinen bir çukur vardı. Biz onu birkaç yıldan beri yoldan geçen insanların görebileceği bir hale getirmiştik. Onun büyük salonunun iskeleti gözle gözükür hale geldi. 2 bin kişi alabilecek salon son derece yeni bir teknikle yapılacak ve Ankara'da böylece yıllardan beri çukur olarak görülen bir mekanda bir büyük konser salonuna dünyada örneklerini gördüğümüz tarzda 2013'ün sonunda Cumhuriyet bayramında kavuşmuş olacağız.''

-Çalıntı eserlerin getirilmesi-

Eski eserlerin yurda getirilmesi konusunda kamuoyunda bazı yanlış anlaşılmaların oluştuğuna dikkati çeken Günay şunları söyledi:

''Padişahlık döneminde bir fermanla ya da anlaşmayla verilmiş bulunan eserleri istememize uluslararası mevzuat izin vermiyor. Biz Türkiye'den herhangi bir şekilde bir belgeye dayanmadan çıkarılmış olan yani çalıntı olduğu bilinen, anlaşılan eserleri istiyoruz. Bunlar ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde var. Bunların bir kısmını istemeye başladık. Bu konuda bir tempo yükselişi oldu. Mesela, 1993-2003 döneminde Türkiye'ye binin altında -sikke dahil olmak- üzere eser gelmişken, 2003'ten bu yana bu sayı 3 binler civarına çıktı. Bu konuda gayretlerimiz sürüyor.

 

 

Bir gün, inanıyorum ki padişahlık döneminde bir fermanla ya da anlaşmayla verilmiş bulunan eserlerin de ait olduğu ülkeye dönmesi konusunda uluslararası hukuk gelişecek ama uluslararası hukuk henüz bunun imkanını bize vermiyor. Çünkü batılı müzeler tamamen bu eserlerle dolu ve uluslar arası hukuku oluşturan egemen bakış da bu batılı müzelerin anlayışından kaynaklanıyor”

-Müzekart: Kültür sponsoru ve sigorta poliçesi-

Komisyon üyelerine dağıttıkları müzekartların özelliklerine de değinen Günay bu kartların sadece müzelere girme imkanı vermediğini aynı zamanda sigorta poliçesi anlamı taşıdığını belirtti.

Müzekart'ı taşıyan bir kişinin Türkiye'de kaza geçirmesi, malullük veya vefat durumunda kaza sigortası  yapıldığına dikkati çeken Günay, bu çapta bir anlaşmanın belki de dünyada ilk kez yapıldığını söyledi.

Telif haklarının korunması konusunda yeni bir yasa çalışmaları olduğunu dile getiren Bakan Günay, sinema alanında da yapılan desteklerle uluslar arası alanda başarılar kaydedildiğini vurguladı.

-''2012 turizmde özel bir yıl''-

Turizmde 2012'nin Kuzey Afrika'da yaşananlar nedeniyle ''özel'' bir yıl olduğuna dikkati çeken Günay ''Bu yıl Kuzey Afrika fiyatları düşürerek turizme yeniden girdi. Bu sefer bizim çevremize sıkıntı yansıdı. Bütün bunlara rağmen şu anda 2011 rakamlarını yakalamış vaziyetteyiz'' dedi.

Birçok ülkede müşavirlik açma çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Günay 39 ülkede 44 yurt dışı büroyla gelecekteki dönemde yurt dışı tanıtım çalışmalarına devam edileceğini sözlerine ekledi.