Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sayın Bakanımız Numan KURTULMUŞ' un 18 Mayıs Müzeler Günü Kutlama Mesajı

                                                    Sayın Bakanımız Numan KURTULMUŞ' un 18 Mayıs Müzeler Günü Kutlama Mesajı

Coğrafi konumu ve doğal zenginlikleri ile benzersiz özelliklere sahip olan Ülkemiz en erken dönemlerden günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kültürel mirasın korunması, tanıtılması, tarihi eser kaçakçılığı ile mücadele edilmesi, halkımızın koruma bilincinin geliştirilmesi, bu kapsamda çeşitli eğitim faaliyetleriyle toplumun kültür düzeyinin yükseltilmesi noktasında müzelerimize büyük görevler düşmektedir.

Nitekim büyük özveri gerektiren müzecilik hizmetinin önemine binaen Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) 18 Mayıs gününü tüm dünyada kutlamak üzere Uluslararası Müzeler Günü olarak belirlemiştir.
Bu bilinçle son yıllarda müzelerimizin gelişim sürecini hızlandırmak ve çağdaş müzecilik hizmetini sunmak üzere modern sergileme tekniklerine sahip yeni müzelerin yapılması, mevcut müzelerimizin aynı anlayışla yenilenmesine yönelik Bakanlığımızca önemli çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Tüm dünyada ve ülkemizde her yıl 18 Mayıs'ta kutlanan Müzeler Günü vesilesiyle, ülkemizdeki tüm müze çalışanları, müze eğitimcileri ve müze dostlarının Müzeler Günü'nü tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

                                                                                                                                                                                                            Numan KURTULMUŞ
                                                                                                                                                                                                          Bakan