Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Festi Culture Etkinliği

BASIN BİLDİRİSİ

        Festi Culture derneği tarafından 08-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında Fransa’nın  Lyon Kentinde, Lyon sergi ve Fuar Merkezinde bu yıl beşincisi düzenlenen Festi Culture etkinliğine Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü stand açarak ilk defa katılım sağladı.

       Festi Culture  etkinliği, Türk Mutfağını, Kültür, Sanat  ve Turizmini, giyim ve kuşamını, Gelenek ve Görenekleri tanıtan geniş kapsamlı bir festival olup  söz konusu  etkinliğineAvrupa’nın her bölgesinden ziyaretçi gelmiştir.

       310  firmanın katıldığı ve 3 (Üç)  günde yaklaşık 110.000  ziyaretçi alan Festi Culture etkinliğinde,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından medeniyetler şehri Türkçenin Başkenti Karaman’nın  zengin tarihi, kültürü, sanat birikimi, doğal zenginlikleri ve somut olmayan kültürel mirası  uluslararası arenada tanıtıldı.

       Festi Culture etkinliğinde Valiliğimiz adına tahsis edilen standı ziyarete gelen Fransa’da yasayan Türklere, hemşerilerimize ve yabancı ziyaretçilere Karamanı tanıtan broşürler,  ferman, Karaman Türküleri CD’ leri ve Karaman tanıtım CD’ lerinin dağıtımı gerçekleştirildi. Gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere Karamanın görülmeye değer Tarihi, Turistik ve Kültürel alanlarını yansıtan görseller üzerinden tanıtımı yapıldı.


      “Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim Sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz” diyerek insanları, Sevgi, hoşgörü ve birliğe çağıran Yunus Emre ve türbesi ile Mevlana’nın Annesi Mümin’e Hatun ve yakınlarının Aktekke Caminde bulunduğu vurgusu yapılarak dinlerin kardeşliğine önemli derecede katkı yapılmıştır.


       Stant’ta,  Karaman halısı ziyaretçilere dokuması yapılarak gösterilmiş, ayrıca Karamanın Kültürünü yansıtan El Sanatları, Karaman Halısı, Karaman Bebekleri Etnografik malzemeler ile Yarenler Gurubu tarafından Karaman Türküleri,  Ebru ve Ney örneklerinin tanıtımı yapılmıştır.

       Ayrıca İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Adem AKÇAY tarafından Fransa’da İlk Türkçe yayın yapan Radyo Mit’te canlı yayına katılarak ve Ulusal Yayın yapan Kayseri TV’de Karamanın tanıtımı yapıldı

KARAMAN STANDINI ZİYARET EDEN ÖNEMLİ MİSAFİRLER

Mevlüt ÇAVUŞOĞLU-  Dışişleri Bakanı

Hakkı Akil BOYALI-      Büyükelçi

Gerard COLLOMB-        Lyon Belediye Başkanı

Hilmi Ege TÜREMEN-   Başkonsolos

N.Serra AYTUN          -  Paris Kültür ve Turizm Müşaviri