Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TİYATRO OUNU (JENNİFER'İN DÜĞÜNÜ / OSMAN GAZİ)

TİYATRO OUNU (JENNİFER'İN DÜĞÜNÜ / OSMAN GAZİ)

İlimizde her yıl 01-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi anma etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü yapımı “Jennifer’in Düğünü/Osman Gazi” adlı tiyatro oyunu İlimizde Pirireis Kültür Merkezinde 08-09 Mayıs 2017 tarihlerinde saat 20.00’de iki kez sahnelenecektir.

 

            “Jennifer’in Düğünü/Osman Gazi” adlı tiyatro oyunu biletleri sivil 5 TL. öğrenci 3 TL. olup biletler İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Pirireis Kültür Merkezinden temin edilebilir.

 

JENNİFER'İN DÜĞÜNÜ / OSMAN GAZİ

(1 Perde / 1 Saat 20 Dakika)

 

Yazar: İskender Pala

Yönetmen: Hidayet Erdinç

Koreografi: Yeşim Alıç

Müzik: Can Atilla

Yönetmen: Yardımcısı Demet Macunlar

Dekor Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen

Giysi Tasarımı: Nalan Alaylı

Işık Tasarımı: Yakup Çartık

Dövüş ve Savaş Koreografi: Murat Turhan

Yönetmen Asistanı: Büşra İlay Tiryaki

Oyuncu: Nihal Tercan, Erdoğan Aydemir, Göker Ersivri, Bahar Yanılmaz, Can Sözeri, Fatih Altınağaç, Eray Cezayirlioğlu, Metehan Kuru, Emre Akarsu, Can Baykan, Begüm Şen, Özge Sivrikaya, Murat Turhan, Ozan Uz, Zekayi Metin, Hakan Güngör , Emre Avşar, Mehmet Konu, Özden Dindar, Mehtap Gündoğdu, Merve Akaydın, İpek Şen, Burçin Yıldırım, Fatih Kahraman, Rezzak Aklar, Murat Ceylan, Arif Mustafa Güney, Bulut Mesci, Zeynep Ender İge , Sinem Koşar

Dekor: Asistanı Dilek Kaplan

Kostüm: Asistanı Burcu Melek Bozan

Sahne: Amiri Özgür Ayaz

TİYATRO AFİŞİ.jpg


İlk Oynama Tarihi: 22 Nisan 2016

 

Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayın pederi, hem piri olan Şeyh Edebalı, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan Osmanlı Devleti'ne Osman Bey eliyle nefes ve can vermiştir. Böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir.

 

Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans’ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo’nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır. 

 

Düğüne davet için elçi olarak gönderilen Mihail dayanamaz ve eski dostu Osman’a kurulan tuzağı anlatır. 

 

Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. Kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. Aynı anda hem Bilecik Kalesinde, hem düğün alanında başlayan savaş Osman Bey'in zaferiyle sonuçlanır. 

 

Not: 8 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü