Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ŞEHRİMİZİ TANIYALIM BİLGİ YARIŞMASI YAPILDI 09 Nisan 2010

 

 

Şehrimizi Tanıyalım

 Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile  Esentepe İlköğretim Okulu Turizm Haftasnın yaklaşması nedeni ile ortaklaşa bir program düzenledi. Esentepe İlköğretim Okulu öğrencilerine ” Şehrimizi Tanıyalım” isimli bilgi yarışması ile öğrencilerin içinde yaşadığı şehri daha iyi tanımaları sağlandı.

Yapılan ortak basın açıklaması şöyle:

İçinde yaşadığımız şehri tanıyor muyuz?

Her gün birçok kişilerin önünden geçtiği Yunus Emre’yi, Aktekke’yi, İmaret’i, Kaleyi, Hatuniye’yi ve diğer tarih kokan kültür mekânlarımızı ne kadar tanıyoruz? Onlar bizi çağırıyor. Geçmişten günümüze bir mesaj yolluyorlar. Duyuyor muyuz?  Yoksa duymazlıktan mı geliyoruz? Çocuklarımız bu tarihi mekânları gezerken ya da yanından geçerken bir şeyler hissediyor mu acaba? Soruyu birde kendimize soralım. Sizler, ey yaşça büyükler! Siz ne hissediyorsunuz? Hissiz bir toplum mu olduk yoksa? Menfaatin olmadığı yerde ben yokum felsefesi mi sardı etrafımızı? Artık silkinme zamanı gelmedi mi? Herkes bir silkinsin. Üzerindeki nemelazımcılığı, çıkar ilişkilerini atsın. Daha sonra hisseden bir yürekle Karaman sokaklarını dolaşsın, etrafında ki tarih kokulu mekânlardan fısıltılar duyacaktır. Duy sesimizi, anlat bizi. Evlatlarımız tanısın bizi. Kulak verdikçe sesler artacak…

Bu duygular içinde öğrencilerimizi aldık Karaman’ın tarih kokan sokaklarında dolaştırdık. İmarette açları doyurduk, Aktekke’de gönülleri. Mehmet Beyle Türkçenin tadına vardık, Yunus Emre ile sevmenin. Piri Reisle dünyayı dolaştık, Mevlana ile insanlığa sinemizi açtık. İçinde yaşadığımız şehrin tadına vardık. Gönülden bağlandık. Artık Aktekke de dolaşırken başka türlü hisler içine giriyoruz. Yıllar öncesinden bugünlere kadar ulaşan  “Ne olursan ol gel” sesleri, “Yaratılanı sev yaratandan ötürü” sesleriyle el ele verip, Piri Reis’in kaptanlığında dünyayı dolaşıyor. Bütün bu yüce duygular, farkında olmadan dolaştığımız bu sokaklarda bir zamanlar yaşamış o yüce ruhlu insanların eseri. Bu sesler o Yüce Ruhlardan geliyor.

Hala duymuyor musunuz?  

 

Biz duymak ve duyurmak için Esentepe İlköğretim Okulu olarak öğrencilerimize hem şehrimizi gezdirdik hem de Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte öğrencilerimizi bir yarışa soktuk. Bu yarışa slogan olarak “Şehrimizi Tanıyalım” ismini uygun gördük. Böylece Karaman ile ilgili öğrencilerimizi önce bilgilendirdik sonra da onların bilgisini yarışma ile pekiştirdik.

Amacımız içinde yaşadığımız şehri değerleriyle birlikte tanıma ve tanıtmadır.

 Emeği geçen herkese, desteklerinden dolayı Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta Beyefendiye, Aktekke Hediyelik Eşya Alışveriş Merkezine, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.