Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Annelere Şehrimizi Tanıyalım Gezisi Yapıldı 29 Nisan 2010

 

src=http://www.karamankulturturizm.gov.tr/kulturMd/image/logo.gif

 
Annelere Şehrimizi Tanıyalım Gezisi Yapıldı

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Esentepe İlköğretim Okulu Turizm Haftası ve Anneler Gününün yaklaşması nedeni ile ortaklaşa bir program düzenledi. Esentepe İlköğretim Okulu öğrenci Annelerine yaşadığı şehri daha iyi tanımaları için  ” Şehrimizi Tanıyalım” isimli gezi yapıldı.

Yapılan ortak basın açıklama şöyle:

Kültür Ve Turizm Müdürlüğünden görevlendirilen uzman rehberliğinde yapılan gezi ile Esentepe İlköğretim Okulu Öğrenci anneleri Karaman’ın değerlerini yakından tanıma fırsatı buldu. Gezinin amacı içinde yaşadığımız şehri daha iyi tanımaktır. Her gün birçok kişilerin önünden geçtiği Yunus Emre’nin Aktekke’nin, İmaret’in, Kalenin ve diğer tarih kokan kültür mekânlarımızın yeterince tanınmadığının farkına varan Esentepe İlköğretim Okul İdaresi, Karaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptığı bu gezi ile geçmişten bu güne gelen ”tanıyın bizi, anlatın bizi” seslerini duyurmaya çalıştı.

Gelecek nesilleri yetiştirecek olan annelerimizin çevresine karşı duyarsız olmaması düşüncesiyle hareket ettik. Annelerimizi Karabaş veli Külliyesinden, Çeşmeli Kiliseye geçirdik. Farklı toplumların bir arada nasıl sorunsuz yaşadıklarını gördüler. Türk Mimarisinde önemli yeri olan Tartan evini gezerek burada kalmak istediler. Tartan Evinden çıkmayı düşünmezken, Yunus Emre’nin çağları aşan davetine icabet edip; Yunus Ermeyi kabrinde andılar. “Sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz” nakaratlarını dillerine dolayarak buradan ayrıldılar. Biraz ilerledik ki “Ne olursan ol yine gel” sesini işittik. Sesin geldiği yöne doğru ilerledik. Büyük Türk Mutasavvıflarından Mevlana’nın annesinin kabrinin bulunduğu Aktekke Camii’ne girdik. Heybetli çınarın altında soluklandık. Daha sonra annelerimiz bütün dünyaya sinesini açan bir büyüğümüzü yetiştiren annenin makamında kendi evlatlarını hatırladılar. Kendi evlatları içinde niyazda bulundular. Vakit öğleye yaklaşmıştı ki annelerimiz kendilerini İmaretin bahçesinde dolaşırken buldular. Bu mekânların hepsinden bir ses yükseliyor. (Ama herkes bu sesi duyamıyor.) Sesin geldiği yöne baktık. İmaret Camii’nin kapısından yükselen bu ses “ Girene kapımız açık, Yiyene lokmamız helal” diyor. Annelerimiz artık yorulmaya başladılar. Gezi rehberimiz Arkeolog Bünyamin Akbulut bizleri alıp müzenin sınırlarına getirdi. Müze hakkında bilgi verdi. İçerideki eserleri tanıttı. Annelerimiz yüzlerindeki tebessümlerle geziyi organize eden Esentepe İlköğretim Okuluna ve Kültür Turizm Müdürlüğüne teşekkür etti.

 Bizler için çok önemli olan annelerimiz için, yapılan bu gezi mütebessim yüz ifadelerinin eşliğinde sona erdi.

 Gezide emeği geçen herkese teşekkür ederiz.