Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

I.ULUSAL YUNUS EMRE ŞİİRLERİ ÖDÜL TÖRENİNE DAVET 19 Haziran 2010

 

                                                                

 

        Yunus Emre’nin şiirlerinin düşüncelerinin geleceğin dünyasına taşınmasını müzikle desteklemek ve Türk Müziği repertuarına yeni eserler kazandırmak amacıyla 01.01.2010 tarihinde ‘I.Ulusal Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması düzenlenmiştir. 30.04.2010 tarihinde sonuçlanan yarışmaya toplam 155 eser katılmış olup bu eserlerden ilk 15 tanesi finale kalmaya hak kazanmıştır.

      Yunus Emre, dünya kültür ve medeniyet tarihinde bir merhale olmuştur. Kültürümüzün en değerli yapı taşlarındandır. Zira Yunus Emre, sadece yaşadığı devrin değil, çağımız ve gelecek yüzyılların da ışık kaynağıdır. Allah ve cümle yaratılmışı içine alan sonsuz sevgisinden kaynaklanan fikirleri, dünya üzerinde insanlık var oldukça değerinikoruyacaktır. Yunus Emre'nin amacı, sevgi yoluyla dünyada yasayan tüm insanların, hem kendileriyle hem evrenle kaynaşmasını sağlamak ve sonsuz yaşamda ebedi hayata doğmalarına vesile olmaktır. Yunus Emre adı, her Türk ve Türk kültürünü tanıyıp seven herkes için bir şeyler ifade eder. Şiirlerinde, her devrin okuyucusu ya da dinleyicisi kendini etkileyecek bir şey bulmuştur. İlk kez Yunus, şiirlerinde büyük ölçüde Türkçe kullanmıştır. Yunus'la birlikte dil, daha renkli, canlı ve halk zevkine uygun bir hale gelmiştir. Bu bağlamda böyle Büyük bir zatı anma adına Müdürlüğümüz açısından 2009 ve 2010 yılı adı konmamış bir Yunus yılı olmuştur. Mayıs ayında I. Yunus Emre Sempozyumu, Menakıb- Yunus Emre kitabı,Yunus emre şiir kitabının 4.baskısı ve en son olarak I. Ulusal Yunus Emre Şiirleri Beste yarışması.

 

         Düzenlenen Yarışma sonuçlanmış olup kazanan eserlere ait Ödül Töreni 21Haziran 2010 saat 14.30 Pirireis Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.Ödül töreninde ilk 15'e kalan eserler koro tarafından seslendirilecek ve jürinin seçimi sonucu dereceye girenler ile ödül almaya hak kazananlar belirlenecektir.  Tüm sanatsever Karaman Halkına duyurulur. Bütün Halkımız Davetlidir.(11.06.2010)


           
İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ