Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMA MESAJI 8 Mart 2011

  
   Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' dolayısıyla yayımladığı mesajında, kadın haklarının kazanılması, iyileştirilmesi ve konunun hatırlatılması adına 8 Mart Kadınlar Dünya Kadınlar Günü’nün anlamlı bir gün olduğunu belirtti. ORTA, bir toplumun, bir ülkenin kudretinin, sahip olduğu insan kaynaklarının kalitesi ile ölçüldüğünü, kadınlara verilen değerin de o ülkenin insan kaynağının kalitesini belirlediğini ifade ettiği açıklamasında şunları kaydetti:
 
   ''Çağdaş uluslar seviyesine yükselmenin en önemli şartlarından birisi de kadının toplumda hak ettiği yeri almasıdır. Kadına karşı şiddetin önlenmesi, kadınların çalışma hayatına girmesi, siyasete katılması ve eğitim imkânlarının artırılması için birçok önemli çalışmalar yapılmıştır. Bugün kadınlarımızın değişik sektörlerde statü sahibi olarak temsil edildiğini görmekten gurur duyuyoruz. Türk toplumunun gelişip yükselmesinde aile yapısının önemine inanan Ulu Önder Atatürk, şöyle demektedir: 'Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir
ki her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir.' Bu sebeple kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin mümkün olmadığına inanıyorum. Kültürümüzü yaşayan ve taşıyan kadınlarımıza, hak ve özgürlükleri için vermiş oldukları mücadelelerinde, devletin de bütün kurumlarıyla yanlarında olduklarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu duygularla, tüm kadınlarımızın “08 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutluyor, kadınlarımızın sorunlarının değil, başarılarının konuşulduğu bir gün olmasını diliyorum.”


KARAMAN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ