Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Haftası Açılış Kutlamaları Yapıldı. 15 Nisan 2011

 
      Bu yıl 35. kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri her yıl 15-22 Nisan Tarihleri arasında kutlanmaktadır. Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak bu yıl oluşturulan İl kutlama komisyonu ile birçok etkinlik yapma kararı alındı. Buna göre İlimizde son yıllarda büyük bir ivme kazanan Turizm çalışmaları yine müdürlüğümüzün öncülüğünde büyük atılımlar gerçekleştirecektir. Turizm Haftası boyunca hergün en az iki tane veya üç tane etkinlik ile haftanın anlamına göre kutlanması sağlanacaktır.
    

Turizm Haftası açılış etkinlikleri: 

Çeşmeli Kilise önündeki program, Bifa Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başladı. Programda, öğrenciler günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, hafta kapsamında düzen etkinliklerle, toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamanın hedeflendiğini söyledi.

Turizm haftasının, projeleri, eksikleri konuşmak ve bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak için iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Orta, şunları kaydetti:

''Turizm bacasız sanayidir. Hızla gelişen turizm sektöründen Türkiye'nin, Türkiye'de de Karaman'ın yeteri kadar pay alabilmesi için arayışlarımızı ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Karaman, tarihi, turistik ve kültürel değerleri, üzerinde yaşayan medeniyetlerin kültür ve sanatını yaşatan arkeolojik kalıntıları, asırlık mimari yapıları, doğal güzellikleri ile turizm potansiyeli yüksek bir ildir. Denizi, kumu ve güneşi olmayan coğrafyamız sahip olduğu birçok değerle turizm merkezi sıfatını çoktan hak etmiştir.''

Program, Selçuk Üniversitesi Öğretim görevlilerinden  Yrd. Doç Dr. Ali Şükrü Çetinkaya'nın Turizm konulu konuşması ile devam etti. Akabinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğunun üyelerinin Müzik dinletisi ile devam etti. Tartan Evi Bahçesinde verilen Pilav ve ikramlar ile açılış etkinlikleri tamamlandı. Programa, Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Karaman Milletvekili Hasan Çalış, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ünüvar, KMÜ Rektör Vekili Mehmet Karataş, KMÜ Genel Sekreteri Ahmet Tüfekçi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, Taşkale Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.