Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ŞEHRİMİZİ TANIYALIM BİLGİ YARIŞMASI YAPILDI 18 Nisan 2011

 

                         
                                 
                                                
               15 - 22 Nisan 2011 tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası Münasebetiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen İlköğretim okulları arası " ŞEHRİMİZİ TANIYALIM BİLGİ YARIŞMASI " kıyasa bir mücadele sonucu tamamlandı. Yarışmayı izlemeye Vali Yardımcısı Bilal ÖLMEZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, İl Milli Eğitim Şube Müdür Vekili Mahmut ZENGİN, Okul Müdürleri, Öğrenci Velileri ve Öğrenciler katıldı. 18 Nisan Pazartesi günü saat 14:00 'de Piri Reis Kültür Merkezinde gerçekleşen yarışmaya büyük ilgi vardı. Yarışmaya Esentepe İlköğretim Okulu, Gazi İlköğretim okulu,Fatih Eğitim Çalışanları İlköğretim Okulu, Yem Sanayi ilköğretim Okulu ve Yavuz Sultan İlköğretim Okulu katıldı. Yarışma Genel İdarecisi Esentepe İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Abdülkadir GÖK beydi. Sorulan sorular ile öğrencilerimizn Karaman'ı ne kadar tanıdıklarını ortaya koymuş oldu. Başarılı bir şekilde tamamlanan yarışma sonucu ödüller dağıtıldı.


      

     Yarışma Sonucunda Dereceye Giren Okullar

1.Esentepe İlköğretim Okulu  

2.Fatih Eğitim Çalışanları 
            3. Gazi Mustafa İlköğretim Okulu

4.Yem Sanayi İlköğretim Okulu

5.Yavuz Sultan Selim İlköğretim Okulu
 
             1. Okulun Ödülü 3 adet Çeyrek Altın ,Katılım Belgesi ( ÖDÜL KATKISI CİCİ TURİZM )
             2. Okulun Ödülü 3 adet Spor Ayakkabısı, Katılım Belgesi ( ÖDÜL KATKISI HÜSEYİN UZUNOĞLU )
             3. Okulun Ödülü 3 adet Eşofman, Katılım Belgesi ( ÖDÜL KATKISI AYGÜN OTEL )
             4. Okulun Ödülü 3 adet Kırtasiye Malzemesi, Katılım Belgesi ( ÖDÜL KATKISI SARAY KIRTASİYE )
             5. Okulun Ödülü 3 adet Kitap Seti , Katılım Belgesi ( ÖDÜL KATKISI DANIŞ KİTABEVİ ) 


                                                          


   

ŞEHRİMİZİ TANIYALIM

İçinde yaşadığımız şehri tanıyor muyuz?

Her gün birçok kişilerin önünden geçtiği Yunus Emre’yi, Aktekke’yi, İmaret’i, Kaleyi, Hatuniye’yi ve diğer tarih kokan kültür mekânlarımızı ne kadar tanıyoruz? Onlar bizi çağırıyor. Geçmişten günümüze bir mesaj yolluyorlar. Duyuyor muyuz?  Yoksa duymazlıktan mı geliyoruz? Çocuklarımız bu tarihi mekânları gezerken ya da yanından geçerken bir şeyler hissediyor mu acaba? Soruyu birde kendimize soralım. Sizler ey yaşça büyükler siz neler hissediyorsunuz? Kendinizi bir yoklayın; daha sonra hisseden bir yürekle Karaman sokaklarını dolaşın, etrafınızda ki tarih kokulu mekânlardan fısıltılar duyacaksınız. Duy sesimizi, anlat bizi. Evlatlarımız tanısın bizi. Kulak verdikçe sesler artacak…

Bu duygular içinde hareket ediyoruz. İmarette açları doyuruyor, Aktekke’de gönülleri. Mehmet Beyle Türkçenin tadına varıyor, Yunus Emre ile sevmenin. Piri Reisle dünyayı dolaşıyoruz, Mevlana ile insanlığa sinemizi açıyoruz. İçinde yaşadığımız şehrin tadına varıyoruz. Karaman’a gönülden bağlanıyoruz. Artık Aktekke de dolaşırken başka türlü hisler içine giriyoruz. Yıllar öncesinden bugünlere kadar ulaşan  “Ne olursan ol gel” sesleri, “Yaratılanı sev yaratandan ötürü” sesleriyle el ele verip, Piri Reis’in kaptanlığında dünyayı dolaşıyor. Bütün bu yüce duygular, farkında olmadan dolaştığımız bu sokaklarda bir zamanlar yaşamış o yüce ruhlu insanların eseri. Bu sesler o Yüce Ruhlardan geliyor.

Hala duymuyor musunuz?  

 Biz duymak ve duyurmak için, öğrencilerimize Karaman’ı tanıtmak için bir bilgi yarışması yapıyoruz.Bu yarışa slogan olarak “Şehrimizi Tanıyalım” ismini uygun gördük. Böylece Karaman ile ilgili öğrencilerimizi önce bilgilendirdik sonra da onların bilgisini yarışma ile pekiştirdik.

Amacımız içinde yaşadığımız şehri değerleriyle tanıma ve tanıtmadır.

Yarışmaya katılan Yem Sanayi İ.O., Gazi Mustafa Kemal İ.O., Yavuz Sultan Selim İ.O., Fatih Eğitim Çalışanları İ.O., Esentepe İ.O. öğrencilerine, öğretmenlerine ve idarecilerine,emeği geçen herkese, desteklerinden dolayı Esentepe İlköğretim Okulu’na teşekkür ederiz.