Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"TÜRKİYE OKUYOR, KARAMAN OKUYOR" Projesi Kitap Dağıtım ve Ödül Töreni. 29 Temmuz 2011

 
                                                

        “Türkiye Okuyor Karaman Okuyor” Projesi kapsamında Karaman’da Haziran ayı içerisinde en fazla kitap okuyan kamu kurum ve kuruluşları personeli ile esnaflar Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN tarafından ödüllendirildi.

29 Temmuz 2011 Cuma günü saat 10:30’da Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ödül törenine Valimiz Sn. Süleyman  KAHRAMAN, Vali Yardımcısı Yılmaz ŞİMŞEK, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı  Ahmet YENİLMEZ, daire müdürleri, esnaf odaları başkanları, memurlar ve  esnaflar katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA yaptığı açılış konuşmasında: “Türkiye Okuyor,  Karaman Okuyor   projeleri kapsamında Sayın Valimiz Süleyman KAHRAMAN’ın önderliğinde 20 Mayıs 2011 tarihinde ilimiz Yürütme Kurulunca hazırlanan 12 adet projemizin başlangıcı basınımız ile birlikte yapılmıştır. Her ay bir projemize ödül  verileceğini  proje açılış törenimizde açıklamıştık. Bu noktada  15 Haziranda ayın okuyucusu projemizin ödül törenini Sayın Valimiz Süleyman KAHRAMAN’ın katılımı ile Kayserilioğlu Halk kütüphanesinde yapmıştık. Bugün ise “ Esnafımız Okuyor, Memurlar Okuyor”  Projemizin ödül  töreni ile Projelerimizin başarıya ulaşması için Karaman Valiliği ve İl Özel  İdaresi tarafından temin edilen kitapların dağıtım törenini yine sizlerle birlikte yapacağız. ”dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA’nın konuşmasının ardından Vali Yardımcısı Yılmaz ŞİMŞEK yaptığı konuşmasında: “Bildiğiniz gibi çağımız artık bilgi ve teknoloji çağı. Bilinenin, yeni bir şeyler ortaya koyabilenin daha güçlü olduğu, değerli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bilmenin yolu da okumaktan, araştırmaktan ve eğitimden geçiyor. Çağımızda milletler arasında yerimizi alabilmemiz için bizim de okuyan üreten, yeni şeyler ortaya koyabilen, araştıran bir nesil yetiştirme zorunluluğumuz vardır. İşte bu anlayıştan yola çıkarak Sn. Valimiz Süleyman KAHRAMAN öncülüğünde Karaman Okuyor kampanyasını başlattık. ”dedi.

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ise ödül töreninde yaptığı konuşmasında: “Hayatımızda hepimizin çok sık kullandığı bir ifade vardır. Emaneti ehline veriniz. Bu aziz ülke, bu bereketli topraklar Yemen’de, Çanakkale’de can veren ecdadımızdan bir emanet bize... Yürüdüğümüz yollar, nefes aldığımız hava, yaşadığımız şehirler her şey bir emanet aslında… Peki böylesine güzel, böylesine değerli emanetleri korumak için bizlere hangi sorumluluklar düşüyor, sorusuna verilecek ilk cevap hiç kuşkusuz okumaktır.  Çünkü okumak hakikati aramak, hakikati yaşamak ve yaşatmaktır…

Hayatta herkesin az ya da çok bir yükü, bir sorumluluğu var; ama bütün çağlarda, bütün ülkelerde en ağır yük, en büyük sorumluluk fikir ve sanat adamlarının olmuştur. Çünkü onların taşıdığı yük, onların üstlendiği sorumluluk, maddi değerlerin çok çok ötesinde bir sorumluluktur. Çünkü onlar hayatlarını ülkelerine, inançlarına, insanlığa adamışlardır. 

Türkiye Okuyor-Karaman Okuyor projesi kapsamında en çok kitap okuyan kardeşlerimiz aslında ülkemizin ve milletimizin geleceği noktasında en ağır sorumluluğu üstlenmeye talip olmuşlardır.  Bu hepimiz için bir gurur ve sevinç kaynağıdır. Böylesine bir sorumluluğu aldıkları için, bizlere böyle bir sevinci yaşattıkları için her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Hayatta her insan hürmet görmek, bir gönüle girmek ister; ama bunu maddî imkânlarla başarmak elbette ki mümkün değildir. Oysa bizim insanımız, yaşı ne olursa olsun okuyana her daim hürmet eder, saygı duyar… Çünkü bizim insanımız bilir ki bu güzel emaneti koruyacak olan ehil kimseler okumaya talip olanlardır, okuyanlardır. 

Bu proje bu anlamda büyük önem taşıyor.  Projede emeği olanlara ve projemizin duyurulması ve yaygınlaştırması noktasında gayret gösteren değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, ödül alan kardeşlerimizi bir kez daha kutluyorum. “dedi.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından Haziran ayı içerisinde en fazla kitap okuyan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ile esnafların ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Ödüllerin takdim edildiği personelin isimleri şu şekildedir:

1-      H.Hüseyin EREL        Yoklama Memuru-Defterdarlık

2-      Ali ERAKDEMİR      Memur-İl Milli Eğitim Müdürlüğü   

3-      İbrahim ERAKDEMİR-       İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü                                                                                                                                  

4-      Ayten SAVRAN ( Kuaför)    Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Üyesi       

5-       Ramazan KUŞ (Terzi)         Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Üyesi            

6-     
Mehmet CAMIZ  (Kahvehaneci)    Kahveciler-Büfeciler Odası Üyesi