Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Mahmut EVKURAN ilimizde 13 Eylül 2011

 Araştırma ve Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Mahmut EVKURAN ilimizde   13 Eylül 2011

                                                                  


   
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü, Sayın Mahmut EVKURAN Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen 1. Ulusal Kırsal Turizm Sempozyumunda açılış konuşmasını yapmak üzere ilimize geldi. Sayın Mahmut EVKURAN yaptığı konuşmada, Karaman Halk Kültürü derlemesinin yapıldığını ve kısa bir süre sonra bu kitabın baskıya çıkacağı konusunda bilgi verdi. Turizm çeşitlilikleri ve Bakanlığımızın Turizm Stratejileri konusuna da değinen Genel Müdürümüz, Türkiye’nin turizm alanında son on yıl içinde inanılmaz bir gelişim gösterdiğini belirtti. Türkiye’nin dünya turizmindeki yeri 8 yılda 10 basamak ilerledi.

Türkiye, 1980’lerde başladığı turizmi geliştirme çalışmaları sonucunda, dünyada söz sahibi ülkeler arasına girmeyi başardı. Özellikle son on yılda yaptığı atılımla turizm alanındaki ilk on ülkeden biri oldu.
2002’de dünya turizminde turist sayısı bakımından 17. sırada olan Türkiye, 2009’da 7. sıraya kadar yükseldi. 2002’de Türkiye’ye tüm dünyadan gelen turist sayısı 13,2 milyon iken bu rakam 2010’da yüzde 116,7 artışla 28.6 milyona ulaştı.

Türkiye turizm geliri anlamında da dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girmeyi başardı. 2002’de turizm geliri anlamında 12. sırada olan Türkiye, dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen 2009’da 9. sıraya kadar yükseldi. 2002’de 11,9 milyar dolar olan turizm geliri, 2010’da yüzde 76,5 artışla 20,8 milyar dolara ulaştığını söyledi. Somut Olmayan Kültürel Miras konusunda Ülkemizin yapmış olduğu çalışmalardan bahs etti.
     Karaman'da bulunduğu süre zarfında Karaman Kalesini, Aktekke Camisini, Tartanlar Evini, Çeşmeli Kilise, Müze Müdürlüğü, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ile İl Müdürlüğünü de ziyaret eden Sayın Genel Müdürümüz daha sonra ilimizde bir takım temaslarda bulundu.
      Sayın, Valimiz Süleyman KAHRAMAN'ı makamında ziyaret ettikten sonra, Karaman Belediye Başkanı Sayın, Kamil UĞURLU ile de makamında Karaman adına sevindirici görüşmelerde bulunuldu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA' da Sayın Genel Müdürümüze gezileri boyunca refakat etti.   Akşam geç saatlerde temaslarını bitiren Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Sayın, Mahmut EVKURAN ilimizden ayrıldı.