Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KARAMAN TANITIM PORTALİ PROJESİ İLGİ GÖRDÜ. 27 Eylül 2011

 KARAMAN TANITIM PORTALİ PROJESİ İLGİ GÖRDÜ.    27 Eylül 2011


                                            
              

 

 

 

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN Karaman’ın tanıtımına önemli katkı sağlayacak olan Karaman tanıtım portalı projesinin açılışına katıldı.

27 Eylül 2011 Salı  günü saat: 15.30 da Çeşmeli Kilise’de gerçekleştirilen programa Vali KAHRAMAN’ın yanı sıra Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU, Garnizon Komutanı J.Alb Selçuk BOZ, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri GÖKMEN,Vali Yardımcısı Latif MEMİŞ, İl Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ, daire müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Osman GÖZEL’in ney dinletisi ile başlayan açılış programında İl Kültür Turizm Müdürü Cengiz ORTA’nın proje hakkında bilgi vermesinden sonra kürsüye gelen Vali Yardımcısı Latif MEMİŞ yaptığı konuşmasında “Bugün burada açılışını yapmış olduğumuz bu proje, Karaman’ın tanıtımı için yapılan ve MEVKA’nın sosyal kalkınma programından hibe desteği alan 7 projemizden biridir.  Karaman’ın sahip olduğu kültürel ve tarihi hazineleri 3D teknolojisi ve panoromik olarak görsel hale getirilip yakın zamanda 4 dilde ilerleyen zamanlarda ise 12 dilde sanal dünyada tanıtımına sağlayacak ve İlimizin tanıtımı için büyük katkılar sağlayacaktır. Dünyada bu şekilde tanıtım yapan 6 site var. Ancak bu siteler ücretli ve sadece bir yerin tanıtımını yapmaktadırlar. Bizim projemizde ise Karaman’ın kültürel ve tarihi yerlerinin tamamı fotoğraflanıp tanıtımı yapılacak ve ücretsiz olacaktır. Ben bu projede emeği geçen İl Kültür Müdürlüğümüze ve projeye verdiği destekten dolayı  Valimiz  Sn. Süleyman KAHRAMAN’a teşekkür ederim” dedi.

Vali KAHRAMAN ise İnternetin bir şehrin kendini ifade etmesinde önemli bir araç olabileceğini vurgulayarak  “Her geçen gün yeni bir şeylere şahit oluyoruz. Çünkü hızla küreselleşen ve hızla modernleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu gelişmelerin ve değişimin önüne geçmek elbette ki ne mümkün ne de mantıklı. Yapılması gereken bu gelişmeleri dikkate alarak, sahip olduğumuz değerleri korumak ve bu değerler ışığında yeni değerler üretmektir. Gelişen teknoloji sadece bugünümüzü etkilemiyor, sadece bugünümüzü şekillendirmiyor. Bütün bu gelişmeler, tıpkı toprağa dikilen bir fidan misali, asıl karşılığını gelecekte bulacak.

Sadece koruma politikalarıyla hareket edersek,  yarının dünyasında söz sahibi olmamız zor görünüyor.  Biz de geleceği düşünmeli, biz de teknolojide yatırımlar yapmalıyız.  Eğer biz kendi teknolojimizi üretebilir ya da üretilen teknolojiyi kendi değerlerimizle ele alabilirsek, teknolojiyi bir amaç olarak değil, bir araç olarak ele alırsak hem yeni değerler üretebiliriz hem de bugün sahip olduğumuz değerleri gelecek nesillere aktarma imkânı buluruz.

Karaman binyıllardan beri farklı kültürlere ev sahipliği yapmış bir coğrafya. Bugün bu kültürlerin izlerini hâlâ görmemiz mümkün.  Biz istiyoruz ki her çocuğumuz, her gencimiz, hatta her vatandaşımız yaşadığı şehrin kültürünü ve değerlerini tanısın. Bu değerlerin hayatında bir yeri, bir karşılığı olsun. Karaman Tanıtım Portalı’nın önemi de burada ortaya çıkıyor. İnternet artık hayatımızın her alanında… İstiyoruz ki böyle bir imkânı kendi değerlerimizi yaşatma noktasında bir araca dönüştürelim. Sadece yüzeysel bilgilerin olduğu bir sanal ortamdan ziyade görselliğiyle, içerdiği bilgiyle kaliteli ve nitelikli bir sanal ortam kuralım. 

Dilerim ki bu proje, Karaman’ı hem ulusal düzeyde hem de uluslar arası düzeyde daha iyi, daha güzel noktalara taşır. Çünkü Karaman’dan dünyanın dört bir yanına yollar inşa edemezsiniz; ama sanal ortamda dünyanın dört bir yanına anında ulaşabilirsiniz. İnşallah bu proje Karaman için yeni güzelliklere vesile olur.  Projeye destek veren il özel idaremize, Karaman Kültür, Sanat ve Turizm Derneği’ne ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Sözlerime son verirken projede emeği geçen herkesi tebrik ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”dedi.

Vali KAHRAMAN’ın konuşmasının ardından İl Kültür Müdürlüğünce hazırlanan tanıtımı filminin izlenmesi ve yapılan ikramların ardından program sona erdi.