Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TÜRKİYE OKUYOR -KARAMAN OKUYOR " OKUMAK İÇİN ENGEL YOK " PROJRSİNİN ÖDÜL VE AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI. 20 Ekim 2011

                                                       

                                                                  


    
Türkiye Okuyor, Karaman Okuyor” projesi kapsamında oluşturulan projelerden biri olan “Okumak için Engel Yok” projesi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde düzenlenen programla tanıtıldı.

Proje tanıtımına Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, Belediye Başkan Yardımcısı H. Osman ÜNÜVAR, İl Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ, Daire Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Proje tanıtımında bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA;

Sayın Valim, Protokolün değerli üyeleri, Hanımefendiler-Beyefendiler basınımızın güzide mensupları,

‘Türkiye  Okuyor,   Karaman Okuyor’  Projesi Kapsamında oluşturulan alt projelerden bir tanesi olan ‘Okumak için Engel yok’ projesinin tanıtımını ödüllendirilmesini ve açılışını bugün sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz.

            20 Mayıs 2011 tarihinde Sayın Valimiz Süleyman KAHRAMAN’ın öncülüğünde ve önderliğinde kamuoyuna tanıtımı yapılan projelerimizin hiç ara vermeden her ay bir tanesini adım adım gerçekleştirmekteyiz.

            5 Projemizin başlangıcını yaptık ve her ay yenilerini eklemekteyiz. Şu ana kadar ayın okuyucusu, Kahvehaneden Kıraathaneye, Esnaf Okuyor, memurlar Okuyor, ikinci kitap ve kültür fuarı ve bu ayın projesi ise “Okumak İçin Engel Yok” Projenin ana konusu ve hedefi ise görme engelli vatandaşlarımızın okumaya karşı ilgilerini arttırmak, görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarının toplumda fark edilmesini sağlamak.

            Bu bağlamda Sayın Valim, zatıalimizin öncülüğünde ilimizde kurulan Türkiye Beyazayderneği Karaman Şubesi ve Sabiha Gökçen İlköğretim Okulu ile bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Bakanlığımızın başlatmış olduğu Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz projesi kapsamında Müdürlüğümüz bağlı birimlerinden Karamanoğlu Mehmet Bey İlk Halk Kütüphanemizce satın alınan sesli okuma programı, ekran büyütme cihazı, masa üstü büyüteç sistemi ve kitap okuma makinelerinin tanıtımı ve açılış töreni gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda Eylül ayı içerisinde en çok kitap okuyan memurlar, kütüphanelerimizden en çok ödünç kitap alan okuyucularımız ve Türkiye Beyazay Derneği Karaman şubesi üyelerine hediyeleri ve belgeleri takdim edilecektir.  Aynı zamanda tadilatı yapılan Kütüphane binamızın da açılışını sizlerle birlikte yapacağız.

            Sayın Valim zaatialinizin destekleri ve hizmetleri ile ilimiz merkezinde bulunan İl Halk Kütüphanemizin, Kayserilioğlu Halk Kütüphanemizin ve Altunay Çocuk Kütüphanemizin bu sene yaz aylarında bakım ve onarımlarını gerçekleştirdik ve 2011/2012 eğitim dönemine hazır bir şekilde başladık.

            İlimizde bulunan kütüphanelerimizin şu anda 134.217 kitap mevcut ve her geçen gün bu koleksiyonumuzu arttırmaktayız. Okuyan bireylerin hem kendilerine hem topluma faydalı olacakları inancı ile zaatınızın yapmış olduğu çoban ateşini tüm ilimiz içerisinde yayma gayreti içerisindeyiz.

            Bu bağlamda başta zaatınıza olmak üzere bu kampanyamızda yer alan ve destek olan tüm personelimize, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığına, Kamu Kurum Kuruluşlarına, Beyazay Derneği Karaman Şubesine ve Proje yazımızda bizlere destek olan İbrahim ŞAŞMAYA, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin kitap katkısına ve isimleriniz sayamadığımız herkese şükranlarımı arz ederim.

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ise konuşmasına Hakkari’de PKK terör örgütünün gerçekleştirdiği hain saldırıda şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet ve geride kalanlarına sabırlar dileyerek başladı.  Bu hain saldırıyı nefretle kınadığını belirten Vali KAHRAMAN konuşmasının devamında; “ Bugün hepimizi hüzünlendiren bir haberle uyandık. Evlatlarını şehit veren aziz milletimizin yüreği yandı.  Ama bizim insanımızın gönül dünyası bu acılarla tarumar olmayacak kadar yücedir. Çünkü bizim insanımız değerleri uğrunda, en değerli varlığını, canını vermekte asla geri durmaz. Medeni olmak, medeniyet sahibi olmak da budur. Yaşadığımız acılara rağmen hayat ediyor, devam etmeli…

Atalarımız meyveli ağaç taşlanır demişler. Aziz milletimizin başına gelen musibetlerin temel sebebi de budur. Biz büyük düşünen bir milletiz. Ve bu büyüklüğün, bu yüceliğin temelinde de ecdadımızın kalemle ve kitapla olan samimi ilişkisi vardır. Biz sadece maddi güç ve imkânlarla devletler kurmadık. Bizim milletimiz tarihin her döneminde manevî dinamikleriyle dünyanın ilgisini çekmiştir. Bizler Yunus Emreleri, Mevlânaları, İbn-i Sinaları, Fatihleri, Atatürkleri yetiştirmiş bir medeniyetiz. 

Türkiye Okuyor, Karaman Okuyor projesini bu anlamda oldukça önemli buluyorum. Yarının dünyasında ülkemizin ve milletimizin var olması bugün bizlerin ilimle ve bilimle olan ilişkisine bağlı.  Bizler de bir harf uğruna köle olmayı, bizler de ilim uğruna yollara düşmeyi göze almalıyız.

Hayatta bir çok maddi değeri elde etme noktasında türlü sorunlarla, engellerle karşılaşabiliriz; ama hiç kimse bir kitabın bizi düşündürmesini engelleyemez. Kitaplarla dost olmamız noktasında önümüzde hiçbir engel yok. Bugün engelli kardeşlerimizin kitaplarla dost olabilmesi için il halk kütüphanemize, onlara yönelik bir program alındı. Biz en büyük engelin insanların bakış açısında olduğunu düşünerek attık bu adımı. Ve attığımız adımlarla ilk önce gönüllerdeki engelleri kaldırmanın gayretindeyiz. Ayrıca en çok kitap okuyanları da belli dönemlerde ödüllendiriyoruz. Biraz önce de belirttiğim gibi modern dünyada var olmamız bizlerin ilimle ve bilimle olan ilişkisine bağlı.

Evet bugün milletimizin yüreği yanıyor. Eğer şehitlerimizin şahadetlerini taçlandırmak istiyorsak, daha çok çalışmalı, daha çok okumalıyız. Ve onların kanlarıyla ve canlarıyla yücelttikleri bu aziz vatanı, ilimde ve bilimde daha yüce ve yüksek noktalara taşımak hepimizin boynunun borcudur. Okuduğunuz her kitap ülkemizi ve milletimizi biraz daha yüceltecektir. Okuduğunuz her kitap size hayatı anlama noktasında farklı bakış açıları kazandıracaktır. Okuduğunuz her kitap medeniyet dünyasında yeni kapılar açacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali KAHRAMAN ve protokol üyeleri tarafından Eylül ayı içerisinde en çok kitap okuyan memurlar ile kütüphaneden en çok kitap alan okuyucular ve Türkiye Beyazay Derneği Karaman Şubesi üyelerine belgeleri ve hediyeleri verildi.

Belgelerin ve hediyelerin verilmesinin hemen ardından ise İl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan “Bilgiye erişimde engelli değilsiniz” projesi kapsamında alınan Sesli Okuma programı, Ekran Büyütme Cihazı, Masaüstü Büyütme cihazı ve kitap okuma makineleri törenle hizmete açıldı. Tören Vali KAHRAMAN’ın Görme engelli vatandaşlarımız için hazırlanan bölümü gezmesi ve burada İl Halk Kütüphanesi tarafından alınan cihazlarla ilgili olarak yetkililerden bilgiler almasıyla sona erdi.