Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜTÜPHANE HAFTASI BİR GÜNDE ÜÇ ETKİNLİKLE KUTLANDI. 27 Mart 2012

 

src=http://www.karamankulturturizm.gov.tr/kulturMd/image/logo.gif              Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl kırk sekizincisi düzenlenen Kütüphaneler Haftası etkinliklerine katıldı.

26 Mart 2012 Pazartesi günü saat 10.00'da Karamanoğlu Mehmet Bey İl Halk Kütüphanesi'nde düzenenlene kutlama programına Vali Süleyman KAHRAMAN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, daire amirleri ve Dr. Sadık Ahmet İlköğretim Okulu öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Karamanoğlu Mehmet Bey İl Halk Kütüphanesi Müdüresi Adile UYAR açılış konuşmasında yaşadığımız çağın bilgi ve ilerleme çağı olduğuna dikkat çekerek: “Kitaplar bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap dergi ve diğer yayın organlarından takip etmekteyiz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgimizi artırdığı gibi, bizi dünyadaki gelişmelerden de haberdar ediyor.”dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA ise konuşmasında Türkiye Okuyor-Karaman Okuyor projesi kapsamında 7 adet proje gerçekleştirdiklerine değinerek: “Sayın Valimiz Süleyman KAHRAMAN’ın destek ve himayeleriyle Türkiye Okuyor-Karaman Okuyor, projesi kapsamında 7 tane proje gerçekleştirdik. Kütüphanemizde görme engelliler için aldığımız bilgisayar ilimiz açısından önemli olmuştur. Bizim kütüphanemizin diğer illere göre bir farkı var. Türkiye’de ilk defa bir kütüphanede iller köşesi oluşturduk. 81 ile Sayın Valimizin imzası ile yazılar yazdık onlardan illerini tanıtıcı yayınlar istedik.”dedi. Ayrıca Üniversiteler köşesi oluşturuldu. Devlet, vakıf ve özel üniversitelerden istenen cd, broşür ve tanıtıcı yaynlar ile üniversiteye hazırlanan öğrencilere tercih edecekleri fakülteleri tanıma imkanı veriyoruz dedi. Yaşayan kütüphaneler oluşturuyoruz projesi ile özellikle ev hanımlarına il halk kütüphanemizde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile birlikde çeşitli kurslar veriyoruz ve her kursa başlamadan önce en az yarım saat kitap okuma etkinliği gercekleştiriyoruz. Öğrencilerimize ise kukla tiyatro gösterileri ve çocuk tiytro etkinliği ile masl okuma saatleri gerçekleştiriyoruz."dedi.    

Daha sonra kürsüye gelen Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ise okumanın ve kitabın nitelikli olması gerektiğine dikkat çekerek: “Bugün Kütüphanecilik Haftası dolayısı ile bir araya geldik. Sözlerime bu birlikteliğimizin kitaplarla olan birlikteliğimizi daha da güçlendirmesini temenni ederek başlıyorum. Hiç birimiz yürümeyi bir günde öğrenmedik. Hiçbirimiz yaşamayı bir günde öğrenmedik… Bir kitabında bir günde, bir haftada ya da bir ayda yazıldığını düşünmemek gerekiyor… Çünkü bir kitap yazabilmek için belki yüzlerce, binlerce kitabı okumuş olmak gerekiyor… Kitap aslında bir emeğin, bir tecrübenin sonucudur… Okuduğumuz her kitap farklı tecrübelerle, farklı bilgi ve birikimlerle tanışmak anlamına geliyor. Ve bugün insanların öldüğüne, yasaların yok olduğuna şahit oluyoruz; ama görüyoruz ki iyi bir kitap yaşamaya devam ediyor… Kütüphanecilik Haftası’nı sıradan bir hafta gibi görmeden kutlamalıyız ve nasıl yiyeceklerimizi, evlerimizi, elbiselerimizi seçiyorsak, kitapta da seçici olmamız gerekiyor. Bir söz vardır: kitaplar ikiye ayrılır, biri güne, diğeri tüm zamanlara hitap eder… Biz sadece günü yaşamanın derdinde olmamalıyız. Bunun için de sadece güne hitap eden, içi boş kitapları değil, tüm zamanlara hitap kitaplarla tanışmalıyız… Eğer böyle yaparsak bu kitapların bizi yaşadığımız zamanın ötesine de taşıdığını görürüz… Kitaplar en iyi dosttur. O halde dostumuzu seçerken de seçici olmalıyız… Okuduğumuz kitaplar bizi maziye ve istikbale taşımalı…”dedi.

Bir kitaba sahip olmanın bir zenginlik olduğunu ifade eden Vali KAHRAMAN konuşmasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Bunun yanında bir kitaplığa sahip olmayı kendimiz için bir zenginlik kabul etmeliyiz… Bir koleksiyondan bahsetmiyorum. Çünkü kitabı biriktirmek değil, kitabı okumak gerekiyor… Kütüphanelerin ve kitapların hayatımızda bir yerinin olması gerekiyor… Biz ilk emri “Oku” olan bir inancın ve medeniyetin bugünkü temsilcileriyiz… Eğer mazimizi yaşatmak istiyorsak, gelecekte var olmak istiyorsak okumayı bir alışkanlık olarak değil, bir iş olarak görmemiz gerekiyor… Bugün kitaplar bizim bir araya gelmemize vesile oldu. Bundan büyük bir memnuniyet ve mutluluk duyduğumu belirtiyor, kitaplarla dostluğumuzun daim olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Dr. Sadık Ahmet İlköğretim Okulu öğrencilerinin “Kitaplar Arasında” adlı oyunu sergilemesinden ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin verdiği mini konserden sonra en çok kitap okuyan öğrenciler Vali KAHRAMAN tarafından ödüllendirildi. Program Halk Eğitim Sergisi'nin ve kütüphane içinde açılan kitap sergisinin gezilmesiyle sona erdi.
               Aynı gün saat 12:30 - 13:00 arası Pirireis Kültür Merkezinde öğrencilerle birlikde Sayın Valimiz Süleyman KAHRAMAN'ın katılımı ile kitap okuma etkinliği yapıldı. Pirireis Kültür Merkezi avlusunda ise somut olmayan kültürel mirasımız kapsamına giren aşık oyunu etkiniği gerçekleştirildi.
               Akşam ise İl Kültür ve Turizm Müdürüğü Tiyatro grubu tarafından "Karamanın Koyunu İşte Size Oyunu" adlı tiyatro gösterisi Semih ŞİLTU tarafından oynandı ve yönetildi.