Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KARAMANIN EN BÜYÜK TANITIM PROJESİ FAALİYETE GEÇTİ. 28 Mart 2012

                                                                                     

              
            Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan ve MEVKA tarafından desteklenen Karaman Tanıtım Portalı projesinin kapanış koyteyli yapıldı.

28 Mart 2012 Çarşamba günü saat: 15:00’de Karaman Valiliği Toplantı Salonu’nda yapılan programa Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN’ın yanı sıra Garnizon Komutanı J.Alb Selçuk BOZ, Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal ÇOKDİNÇ, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komiyonu Başkanı Mehmet ÖZTUNÇ, Vali Yardımcısı Ferhat BURAKGAZİ, İl Emniyet Müdürü Lütfü SÖNMEZ, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa BAYIR, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA ve daire amirleri katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA projenin Karaman turizm açısından büyük önem taşıdığına değinerek, dünyanın neresinde olunursa olunsun internet ortamında Karaman’a ulaşmanın, Karaman’ı gezmenin mümkün olacağını belirtti.

V
ali KAHRAMAN ise konuşmasında Karaman’ın turizm potansiyelinin artırılabilmesi için nitelikli çalışmalar yapılması gerektiğine işaret ederek: “Bugün Karaman tanıtım portalı projesinin kapanış programı vesilesiyle bir araya geldik; ama bu program bir projenin sona ermesinden ziyade Karaman için yeni bir başlangıç anlamına geliyor. Karaman gelişen Türkiye'nin gelişen şehirlerinden biri... Gerek tarihî, gerek doğal, gerekse kültürel zenginliği ile bir çok ile göre ciddi avantajları olan bir şehir. Ama bugüne kadar kendini çok da izah edememiş, hep kendi dünyasında yaşamayı tercih etmiş bir şehir... Biz istiyoruz ki Karaman'ın sahip olduğu zenginliklerden herkesin haberi olsun... Bu Karaman'ın hem kültürel hayatı için hem de ekonomik hayatı için önemli... Turizmde belli bir başarının yakalanması için öncelikle Karaman'ın turizm potansiyelinin ve stratejisinin belirlenmesi gerekiyor. Biz kamu yatırımlarıyla ve teşvikleriyle turizmi canlandırmaya çalıştığımız gibi, sivil toplumu ve vatandaşlarımızı da bu sürece dahil etmeye çalışıyoruz.”

K
araman’ın bu yıl turizm haftası kutlamalarına da ev sahipliği yapacağını belirten Vali KAHRAMAN konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu projemiz ile birlikte 25 farklı mekânın çekimi yapıldı ve buralara ait bilgiler dört yabancı dile çevrildi, yine Karaman'ı tanıtan dökümanlar hazırlandı. Bütün bu çalışmaların ilimiz için yeni başlangıçlara vesile olmasını diliyorum. Ayrıca Karaman bu yıl turizm haftası kutlamalarına da ev sahipliği yapacak. 15-22 Nisan tarihleri arasında Karaman'daki etkinliklere bürokrasiden sivil topluma kadar geniş bir katılım bekliyoruz. Tabii bunun yanında Karaman ilk olarak EMİTT Fuarı'na katıldı ve burada turizm potansiyelini geliştirmeye yönelik çeşitli görüşmeler yapıldı. Bu kapsamda 1 Nisan tarihinden itibaren her hafta bir tur otobüsünün Karaman'a gelmesi bekleniyor. Bu bir başlangıç, inşallah bu artarak devam edecek diye ümit ediyorum. Karaman'ı anlamak ve anlatmak zorundayız. Bu kapsamda restorasyon çalışmalarımız var. Yunus Emre Karaman açısından büyük bir değer. Yunus Emre Camisi'nde ve Türbesi'nde devam eden restorasyon çalışmaları devam ediyor. İlk ihale iptal edildi, ikinci etap ihalesi inşallah bugünlerde yapılacak ve Ramazan ayına kadar çalışmalar tamamlanmış olacak. Yine Binbirkilisemiz var. Geçtiğimiz hafta ticaret odamız tarafından yapılan sempozyumda da ifade edildi. Binbirkilise Karaman'ın turizmi açısından mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Biz hem akademik dünyanın bu konuda çalışmalar yapmasına destek oluyoruz hem de bu bölgenin 2634 sayılı turizm alanı ilan edilmesi için çalışıyoruz. İnşallah burada yer alan Madenşehri köyümüz başka bir alana taşınacak. Bununla ilgili çalışmalarda da son aşamaya gelindi.”

Günümüz dünyasında dünya ile ilişki içinde olmak gerektiğine dikkat çeken Vali KAHRAMAN Romanya ve Güney Kore gezilerini hatırlatarak: “Bir de dünya ile sıcak ilişkiler kurmak gerekiyor. Yurt dışına giden herkes bunu bir vesile bilerek bu şehrin güzelliklerini anlatmalı, insanları Karaman'dan haberdar etmeli... Bir Güney Kore ziyaretimiz oldu. Yine daha önceki yıllarda bir Romanya ziyaretimiz olmuştu ve Romanya'dan buraya misafirlerimiz geldi. Sonuçta Romanya'nın Botaşani şehri ile Karaman kardeş şehir oldu. Bu gibi faaliyetlere önem ve öncelik vermeliyiz. Bu programın Karaman için yeni ufukların açılmasına vesile olmasını diliyor, projemize emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Karaman için sevgimizin ve gayretimizin daim olmasını dilerim.”dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA’nın projeyi tanıtan sunumundan sonra program verilen kokteyl ile sona erdi. Karaman tanıtım portalı sitesine www.3dkaraman.com, www.gokaraman.gov.tr, www.visitkaraman.gov.tr ve www.visitkaraman.com  adreslerinden ulaşılabilinmektedir.