Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KARAMAN AYNI GÜN İKİ FARKLI TRT RADYOSUNDA TANITILDI. 20 Şubat 2012

                   
Yapım Yılı: 2012
Süre: 80'
Yapımcı: ŞÜKRÜ ÖZGEN
Yayın Saatleri: 07:40:00 -


    TRT Radyo1 'de pazar günleri yayınlanan "Tatil Gündemi" programının 19 Şubat 2012 saat 08:30'daki canlı telefon bağlantı konuğu Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA oldu. Karamanın tarihi, kültürü ve turizmi ile ilgili konulardaki söyleyiş yaklaşık 20 dakika sürdü.
     Aynı gün saat 11:15'de ise TRT Çukurova Radyosunun yapımcılığını Yasemin YILDIZ'ın ve sunuculuğunu Hakan ERENDOR'un yaptığı "Akdeniz'den Toroslara" adlı programa Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA canlı telefon bağlantısı ile katıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA;

      10.000 yıllık bir tarihi geçmişi olan, farklı ekonomi ve kültürlerin karışıp kaynaştığı Karaman, birçok medeniyetlere beşiklik etmiş, en eski çağlardan itibaren bölgeler arasındaki kültür aracılığı rolünü de üstlenmiştir. İlimizde söz konusu medeniyetlerin özelliklerini yansıtan, tarihi, turistik, kültürel ve arkeolojik bakımdan önem arz eden birçok eser vardır. 

Dillerin ve dinlerin hoşgörü içinde yaşadığı ve hemen hemen her çağın medeniyetini yansıttığı için, kültür, tarih ve inanç turizmi açısından büyük değere sahip olan bu zenginliklerin turizme kazandırılması ve tanıtımının yapılması çalışmalarının hızlı bir şekilde devem ettiğini belirten Cengiz ORTA; bu kapsamda; İlimizin Ulusal ve Uluslararası arenada tanıtımının yapılabilmesi için, 09-12 Şubat 2012 tarihleri arasında 16. cısı İstanbul Beylikdüzünde düzenlenen EMİTT 2012 (Uluslararası Doğu Akdeniz  Turizm ve Seyahat Fuarına) Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Sayın Valimiz Süleyman KAHRAMAN'ın destekleri ile ilk defa katıldık dedi.

            Dünyanın en büyük 5. Fuarı olan, 65 Ülkenin, İllerimizin büyük bir bölümünün  Türkiye’nin her tarafından yüzlerce belde katılımcısının, seyahat acentelerinin, bölge kalkınma ajanslarının, tur operatörlerinin, otellerin,  ve 4600 katılımcının yer aldığı , geçen yıl 52.800  yerli ve yabancı turizm profesyoneli tarafından ziyaret edilen 09-12 Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzünde bu yıl 16. düzenlenen EMİTT 2012 Fuarına Karaman’ın ilk defa katıldığını belirten Cengiz ORTA,Karaman ve Konya  Standının ödül aldığını belirtti. Mevka tarafından desteklenen Standın EMİTT tarafından “Bölgenin Havasını En İyi Yansıtan Stant Ödülü” verildi.

           Karamanın değerleri olan  bulguru, elması, çikolatası ve bisküvisi gelen ziyaretçilere dağıtılarak tanıtımları gerçekleştirildi. Ayrıca tanıtım filmleri, broşürleri ve Karamanoğlu Mehmet Bey'in Fermanı bütün ziyaretçilere hediye olarak verildiğini belirtti. Karaman'ın Valisi , Milletvekilleri, Belediye Başkanı, Bürokrasısi ve Halkı ile tek vucut olduğunu belirten ORTA başarılı çalışmalarının devam edeceğini belirtti.