Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Türk Sinemasının Usta Yönetmeni Mesut UÇAKAN “Sinemamaızın Dünü, Bugünü Ve Yarını” Konulu Bir Konferans Verdi 15 Haziran 2012

 
                                                                  Türk Sinemasının Usta Yönetmeni Mesut UÇAKAN, Karaman'lı Sinemaseverlere “Sinemamızın Dünü, Bugünü ve Yarını” Konulu Bir Konferans verdi.

15-16-17 Haziran 2012 tarihlerinde Piri Reis Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Sinema Günleri Festivalinin açılışında Türk Sinemasının deneyimli ve usta yönetmenlerinden Mesut UÇAKAN Karamanlı sinemaseverlerle buluşarak, “Türk Sinemasının dünü, bugünü ve yarını” konulu bir konferans verdi.

15 Haziran 2012 Cuma günü saat 14.00'de Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Vali Yardımcısı Ferhat BURAKGAZİ, Türk Sinemasının deneyimli ve usta yönetmeni Mesut UÇAKAN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, Daire Amirleri ve vatandaşlar katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA programda yaptığı konuşmasında: “ Sn. Valimiz Süleyman KAHRAMAN’ın ilimize gelmesiyle birlikte ilimizdeki çalışmalarda bize verdiği desteklerle güç kazandık ve çok farklı çalışma alanlarına girdik. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bugün yine sizlerle birlikte bir ilki gerçekleştiriyoruz. Karaman’da ilk defa Sinema Günleri festivali düzenliyoruz. Ve bu festivalin bu yıl ki konuğu Mesut UÇAKAN’dır. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan, Hz.Yunus Emre’nin, Hz. Mevlana’nın, Karamanoğlu Mehmetbeyin ayak izlerini taşıyan ilimizde Mesut UÇAKAN ağırlamaktan onur duyuyoruz. İnşallah bu yıl gerçekleştirdiğimiz ilk etkinlik önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeyi düşündüğümüz daha geniş kapsamlı sinema festivallerinin başlangıcı olur. Hepinize teşekkür ederim ve üç gün boyunca sürecek festivalde Mesut Beyin 10 farklı filmi sizlerin beğenisine sunacağız.”dedi.

Vali Yardımcısı Ferhat BURAKGAZİ Konferansta yaptığı konuşmada: “Kadim şehir Karaman İlimizde, Sn. Valimiz Süleyman KAHRAMAN’ın destek ve himayelerinde ilkini düzenlediğimiz “Sinema Günleri Festivalinde” aramızda görmekten büyük mutluluk duyduğumu onur konuğumuz;zor şartlarda zor projelere imza atan, üç günlük hayatta belli kazanımlar için değerlerinden, dik duruşunu korumaktan vazgeçmeyen “Kavanozdaki Adam”, “Yalnız Değilsiniz”, “Reis Bey”, “Kelebekler Sonsuza Uçar” “ Ölümsüz Karanfiller”ve “Anka Kuşu” gibi eşsiz yapıtların yönetmenliğini yapmış ve bu haliyle Türk Sinemasında ilklerin yönetmeni olarak bilinen değerli üstad Mesut UÇAKAN’a İlimizde teşrifinden dolayı Sn. Valimiz Süleyman KAHRAMAN adına ve siz değerli Karamanlı sanatseverler adına teşekkür ediyorum. Kültür ve Sanata sıcak yaklaşımlarını müşahede ettiğimiz Karamanlı sanatseverlerle buluşmalarımızı, her başlıkta kültürel faaliyetlerimizi hızlandırarak sürdüreceğimizi belirtir, saygılar sunarım”dedi.

Vali Yardımcı Ferhat BURAKGAZİ’nin konuşmasının ardından deneyimli ve usta yönetmen Mesut UÇAKAN tarafından sinemanın dünü, bugünü ve yarınının ele alındığı konferansta, UÇAKAN; Türk Sinemasının ilk yıllarını anlatarak, o yıllarda karşılaşılan zorluklara, bu zorluklarla mücadelelerini, sinema uğruna katlandığı fedakarlıkları, çektiği sıkıntıları dinleyicilerle paylaşarak Türk sinemanın geçmişten günümüze geldiği noktayı ve sinemanın bugünkü içinde bulunduğu durumu üzüntüyle izlediğini dile getirdi.

Konferansta Türk sinemasının şu an geldiği noktada, toplumun sinemaya bakış açısının da değiştiğini ve ayrıca batı kültürünün etkisinde kalarak kendi değer yargılarından uzaklaşan sinemamızın yozlaştırıldığının altını çizen UÇAKAN, Türk Sinemasının istenen noktaya gelmesi için sinemaseverlerle toplumun üstlenmesi gerektiği tutumu dile getirdi.

Sinemanın insan ve toplum hayatına etkilerini, milli ve manevi değerlerimizin sinema tarafından nasıl yozlaştırıldığının altını çizen UÇAKAN; bu değerlerin sinema ile yeni nesillere aktarılarak kazandırılması ve Türk Sinemasının hak ettiği noktaya gelebilmesine yönelik  dinleyicilere açıklamalarda bulundu.

Konferansın sonunda Mesut UÇAKAN, sinemada yaşadığı deneyimlerini ve tecrübelerini dinleyicilerle paylaşırken daha sonra sinema ile ilgili dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırdı.

Konferansın sonunda Vali Yardımcısı Ferhat BURAKGAZİ Ünlü Yönetmen Mesut UÇAKAN’a  çiçek takdim ederken ayrıca Karaman’ın kültürel değerlerini anlatan kitap seti hediye etti. K
onferans Mesut UÇAKAN tarafından pasta kesilmesi ve Yönetmenliğini üstlendiği “Tuna Nehri Akmam Diyor” isimi sinema filminin gösterimi ile devam edildi.

Karaman Sinema Günleri Festivali kapsamında Mesut UÇAKAN’ın birbirinden güzel 10 filmi 15-18 Haziran tarihleri arasında Piri Reis Kültür Merkezinde Karamanlı sinemaseverler tarafından izlenebilecektir.