Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ÇEŞMELİ KİLİSEDE BASİT ONARIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI VE ZİYARETCİ SAATLERİ DEĞİŞTİ. 27 Temmuz 2012

 

src=http://www.karamankulturturizm.gov.tr/kulturMd/image/logo.gif



ÇEŞMELİ KİLİSE BASİT ONARIMI

             Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bağlı birimi Müze Müdürlüğü sorumluğunda bulunan Çeşmeli Kilisede basit onarım çalışmaları başlatıldı.

İlimiz Merkezinde Tapucak Mahallesinde bulunan,  Bakanlığımıza tahsisli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilen, Çeşmeli Kilisenin üst (çatı) örtüsünün mevsimsel yağışların yoğunluğundan dolayı su alması ve mevcut kilise yapısının kuzey duvarlarında aşırı rutubet oluşturması nedeniyle sıvalar yer yer dökülmektedir. Durumun olumsuzluk yaratması üzerine konu ilgili kurumlara iletilmiş, 2006 Yılı yatırım programı çerçevesinde ‘’Çeşmeli Kilise onarımı, Teşhir Tanzim ve çevre düzenleme işi’’ kapsamında onarın ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Geçen süre içerisinde Birimimizce yapılan restorasyon ile ilgili iş ve işlemler tarafımızdan kontrol ve takip edilmiştir. Sözleşme hükümleri çerçevesinde yüklenici firma sorumluluğu altında bulunan işlerin eksik ve hatalı yapılan kısımların aynı yüklenici firma tarafından yaptırılması hususunda harekete geçilmiştir. Bu nedenle sözleşme hükümleri, çerçevesinde yapılan işlerin 15 Yıl süreyle sorumluluğu altında olduğu bildirilen firmanın gerekli işlerin yapılması hususu istenmiştir.

İlgili firma tarafından eksik ve hatalı yapılan kısımların düzeltilmesi amacıyla  Çeşmeli Kilisenin üst (çatı) örtüsü başta olmak üzere, kuzey duvarlarında aşırı rutubet oluşturan durumun önlenmesi için yeniden 6 işçi ve usta ile birlikte 27.07.2012 tarihi itibariyle çalışmalara başlamıştır. Çalışmalar devam etmekte olup yaklaşık 20 gün içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Yapılan iş programı çatı örtü sisteminin gözden geçirilmesi taban izolasyonun kısmen yenilenmesi,kuzey cephedeki duvar ve iç kısımlardaki kabaran kısmen dökülen sıvaların kazınarak temizlenmesi yeniden gözden geçirilmesi şeklindedir.

 Çeşmeli Kilise Ziyaretsaatlerinin düzenlenmesi;

Çeşmeli Kilise halkımızın yoğun ilgisini çekmekte ve oldukça fazla ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bilhassa yaz mevsiminde günlerin uzun olması hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ve İlimizi ziyaret eden gurbetçi vatandaşlarımızın daha rahat ve uzun zaman dilimi içerisinde Çeşmeli Kiliseyi ziyaret etmesi için Valiliğimizin Oluru ile ziyaret saatleri 10:00-19:00 saatleri arasına alınmıştır.