Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BURSA SİNANPAŞA CAMİSİNE AİT 4 YÜZ YILLIK ÇİNİ LEVHA TÜRKİYE’YE İADE EDİLDİ 14 Ağustos 2012

BURSA SİNANPAŞA CAMİSİNE AİT 4 YÜZ YILLIK ÇİNİ LEVHA TÜRKİYE’YE İADE EDİLDİ   14 Ağustos 2012kapak resmi 

Kültür ve Turizm Bakanlığı yasadışı yollarla yurtdışına çıkartılan tarihi eserlerin Türkiye’ye geri getirilmesi için sürdürdüğü çalışmalar sonucunda bir eseri daha ülkemize kazandırdı. 
 
Bakanlık 16. yüzyıldan kalma ve üzerinde Haşr suresinin 23. ayetinin bir kısmının yer aldığı çinileri Türkiye’ye getirdi. Bursa Yenişehir’deki Sinanpaşa Camii’nin kapı üstü süslemesi olan paha biçilmez eser İngiltere’den ismi açıklanmayan bir Türk vatandaşının girişimiyle ülkemize ulaştırıldı.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Başbakanlık merkez binasında geri getirilen eserle ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek, çini levhanın kutularla parça parça getirildiğini ve bir yap-boz gibi tamamlandığını söyledi. Bakan Günay, ayrıca, çinilerin Etnografya Müzesi’nde sergileneceğini kaydetti. 
 
Çini levhanın üzerinde Haşr suresinin 23. ayetinin bir kısmının yer aldığını kaydeden Günay, Ramazan ayı ve Kadir Gecesi’ne yakışacak bir eser olduğunu dile getirdi. 
 
Yurtdışındaki tarihi eserlerin geri kazanılması için Bakanlık olarak hummalı çalışmalar yürütüldüğünün altını çizen Günay, 1993-2002 yılları arasında 863 eserin Türkiye’ye geri getirildiğini belirterek, 2002 yılından sonraki dönemde ise bu sayının 4 bin 67 olduğunu vurguladı. Bakanlığı döneminde 3 bin 312 eserin ülkemize kazandırıldığını ifade eden Günay, bunlar arasında yasadışı yollarla ülke dışına götürülmüş eserlerinde olduğunu sözlerine ekledi. 
 
Geçtiğimiz hafta ülkemize geri getirilen eserin 10 yıldır yurtdışında bulunduğunu hatırlatan Günay böyle bir eseri Türkiye’ye kazandırmanın çok büyük bir mutluluk olduğunu kaydetti. Levhanın üzerinde yazılı olan Haşr suresini okuyarak Türkçe meali hakkında da bilgi aktaran Günay çininin hem anlam, hem yazım, hem de süslemeleri itibariyle eşsiz bir eser olduğunu söyledi.
  
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay eserin Ankara Etnografya Müzesi’nde sergileneceğini bildirdi.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PmV6OgckNRs

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dbOHPxNYrSk