Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Karaman'da Turist Patlaması Yaşanıyor

 

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Adem Akçay, Karaman’a gelen yerli ve yabancı turist sayılarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Akçay, yaptığı açıklamada, “Ülkemiz ve özellikle İlimiz Karaman, tarihi süreç içerisinde farklı kültürlerin yaşandığı, benimsendiği ve yaşatıldığı zengin bir dokuya sahiptir. Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olması nedeni ile bir tarih ve kültürel mirası bünyesinde barındırmış ve Türk Kültür ve Medeniyetine önemli derecede katkıd...a bulunmuştur.

Eski çağlardan itibaren bölgeler arasındaki kültür aracılığı rolünü de üstlenen Karaman’da söz konusu medeniyetlerin özelliklerini yansıtan, tarihi, turistik, kültürel ve arkeolojik bakımdan önem arz eden birçok eser vardır. Hititlerden başlamak üzere Roma, Bizans, Karamanoğulları ve Osmanlılardan kalma çok sayıda anıt, yazıt, kilise, manastır, kale, köprü, sarnıç, cami, medrese, türbe, kümbet, han, hamam gibi asırlık eserler bulunmaktadır.

Dillerin ve dinlerin hoşgörü içinde yaşadığı ve hemen hemen her çağın medeniyetini yansıttığı için, tarih, kültür, inanç ve eko turizmi açısından büyük değerlere sahip olan Türkçenin Başkenti Karamanın, Ulusal ve Uluslararası arenada düzenlenen 201,2013,2014 yıllarında EMİTT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, KONEXPO 2013 Sanayi ve Kültür Fuarı, Başkentte Karaman Tanıtım Günleri, 2014 yılında Hollanda’nın Den Bosch kentinde düzenlenen Cultifest Festivali, 2015 yılında Fransa’nın Lyon Kentinde düzenlenen Festiculture ve 2015 yılında Hollanda’nın Utrecht Kentinde düzenlenen Kültür Festivallerine (Cultifest) katılmasından dolayı 2015 yılının birinci altı ayında Turizm İşletmesi Belgeli Oteller, Belediye Belgeli Oteller, Müze ve Örenyerlerinden alınan “Yerli ve Yabancı Turist Verileri” yaklaşık %’110 artışla son on iki yılı geride bıraktı” dedi.