Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Karaman'da Yeni Bir İnanç Merkezi Gün Yüzüne Çıkıyor......

Bizans dönemine ait olan Binbir Kilise’nin, erken Hristiyanlık döneminin mimari özelliklerinin, yöresel kültürle kaynaşmış olması Anadolu’daki diğer örneklerinden farklı kiliseler, piskoposluk sarayları ve nekropol alanları gibi yapıların ortaya çıkmasını sağladı. Karadağ dışında, Karaman’da 3 farklı noktada daha kazı çalışması yapıldığını söyleyen Karaman Kültür ve Turizm İl Müdürü Adem Akçay, “Ermenek Gökçe Seki,  Merkez,  Değle Ören Yeri ve Binbir Kilise olmak üzere toplum yararına toplam 80 tane işçiyle ciddi bir kazı çalışması yapıyoruz.  İnşallah bu çalışmalar sonlandığı zaman, gün yüzüne çıkmayı bekleyen tarihi yapıları ve eserleri çıkarıp turizme kazandıracağız.” diye konuştu.

Karadağ’ın bakir bir alan olduğunu belirten Akçay, “Karadağ; Hitit’e, Roma’ya, Bizans’a, Selçuklu’ya ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış kadim bir dağdır.  Kazı çalışmalarımızı daha da ileriye taşıdığımızda, bu medeniyetlerin gün ışığına çıkarma noktasında başarılı olacağımıza inanıyorum.” dedi.
2015 yılı sonuna kadar Karadağ’da 2 adet kilise, nekropol alanı ve roma döneminden kalan Mozeleumdaki alanların kazılarının tamamlanacağını ifade eden Karaman Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, “2016 yılında da bu kazı çalışmalarımız devam edecek, fakat 2016 yılındaki düşüncemiz, kazının ziyadesinde ortaya çıkardığımız tüm kiliselerin ve mimari yapıların restorasyonuna yönelik olacaktır. KOP idaresine biz bunla ilgili projemizi sunduk. Dün itibari ile yaklaşık maliyetlerimizi de sunduk. Çalışmalarımızı yaptık. Ve 2015 yılında proje uygulamasına geçirilip 2016 yılında da restorasyon uygulamasına yönelik bir çalışmamız olacak.” diyerek, alanın Milattan sonra (M.S) 4 ve 9. yüzyılda piskoposluk merkezi olarak kullanıldığı için buranın restorasyonun yapılarak turizme kazandırılmasının son derece önemli olduğunu söyledi.
Karadağ’ın hac merkezi haline gelmesiyle,  Karaman’ın büyük bir inanç merkezi haline geleceğini kaydeden Yıldız, “Türkiye’de 4 önemli hac merkezi var.  Bunlar Efes, Kapadokya, Tarsus ve Antakya St. Pierre Kilisesi. Karadağ’daki Binbir Kilise’yi de bu hac güzergâhları içerisine kattığımız zaman yıllık 500 ve 1 milyon arası bir turizm potansiyeline sahip olacağız.” diye belirtti.