Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BİNBİR KİLİSEDE RESTORASYON PROJELERİ BAŞLIYOR

BİNBİR KİLİSEDE RESTORASYON PROJELERİ BAŞLIYORKaraman ili sınırları içerisinde bulunan Karadağ; Doğa ve İnanç turizmi açısından yüksek kaynak değerlere sahiptir. Karadağ’ın flora ve faunası, kendine özgü yapısı dikkate alınarak İnanç ve Doğa Turizmi açısından ve Turizmin çeşitlenmesi kapsamında bu potansiyelin değerlendirilmesi ve pazarlanması şüphesiz ilimizin ekonomisi açısından önemlidir.

Bu kaynak değerlerin İnanç Turizminin gelişmesi açısından gerekli altyapı ve tanıtım faaliyetleri yapıldığı taktirde yöre halkına katkı sağlayacaktır.

Karaman Müze Müdürlüğü tarafından 2014-2015 yıllarında Değle Ören Yerinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarıyla, modern literatürde 31 (Aziz Geogios), 32 (Aziz Akulas), 33  nolu olarak bilinen bazilikal planlı kiliseler ile piskoposluk sarayının eklenti bölümü ve Madenşehir Köyünde bulunan Mausoleum bütünüyle gün yüzüne çıkarılmıştır. Söz konusu yapıların gezilebilir hale getirilmesi için çevre düzenleme projelerinin yapılması gerekmektedir.

Bu kapsamda Müdürlüğümüz tarafından KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına “Binbir Kilise Çevre Düzenleme Projesi” adı altında bir proje sunulmuş, projemiz 17.01.2017 tarihinde onaylanmış ve 116.000,00 TL bir bütçe ayrılmıştır. Bu proje içerisinde; yürüme parkurları, yönlendirme ve bilgilendirme levhaları, Karaman’a özgü ürünler için satış üniteleri, tuvalet, otopark, dinlenme ve seyir terasları ile alanın ışıklandırması bulunacaktır. Mart ayı içerisinde proje ihalesinin yapılması hedeflenmektedir.

Bu projenin geçmesinde katkıları olan Karaman Milletvekilleri Sayın Recep KONUK ve Sayın Recep ŞEKER’e teşekkürlerimizi sunarız.

 

                                                                                                                                                                                                                                                     Abdulbari YILDIZ

                                                                                                                                                                                                                                            İl Kültür ve Turizm Müdür V.

             15 (3).JPG3.2 çalışma sonrası.JPGDJI_0053.JPGDJI_0012.JPG
DJI_0019.JPG
DJI_0070.JPG
SAM_5632.JPG